Soud odmítl insolvenční návrh na Krajskou zdravotní

Ústí nad Labem – Ústecký krajský soud zamítl insolvenční návrh, který na Krajskou zdravotní podala minulý týden poradenská firma Labská investiční kvůli částce 6,5 milionu korun. Soud návrh zamítl, protože nebyly doloženy pohledávky vůči dalším subjektům, což je pro vyhlášení úpadku nezbytné. Krajská zdravotní návrh od začátku odmítala jako bezdůvodný a politicky motivovaný. Navíc podala na druhou stranu žalobu pro poškození dobrého jména. Labská investiční se proti dnešnímu verdiktu může ještě odvolat.

Soud se s návrhem vypořádal velmi rychle, týden po jeho zaregistrování. Rozhodl bez veřejného projednávání a návrh odmítla už asistentka soudce, což se stává spíše v méně sporných případech. „Navrhovatel v insolvenčním návrhu dostatečně nespecifikoval pohledávky dalších věřitelů,“ uvedla v odůvodnění asistentka. Pro vyhlášení úpadku je nezbytné nejen prokázat vlastní pohledávku, ale i platební neschopnost dlužníka a další pohledávky od dalších osob. To prý Labská investiční nesplnila, takže se soud nemusel věcí ani zabývat.   

Labská investiční dokládala údajnou platební neschopnost kontroverzní zakázkou na nákup přístrojů za 417 milionů, z níž bude muset firma zřejmě vrátit část evropských dotací. Podle soudu ale novinové články nejsou dostatečný důkaz.   

Samotnou pohledávkou se soud ani příliš nezaobíral. Údajný dluh prý vznikl v roce 2008, kdy Labská investiční uzavřela s Krajskou zdravotní smlouvu na poradenské služby u dvou zakázek, dohromady za 9,1 milionu korun. Labská investiční v insolvenčním návrhu tvrdí, že dodnes nedostala zaplaceno 6,5 milionu korun. Krajská zdravotní ale naopak novinářům ukázala faktury, které podle ní dokazují, že už dávno zaplatila.