Vrchní soud definitivně rozhodl: ředitel olomouckou nemocnici nepoškodil

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci definitivně osvobodil bývalého ředitele olomoucké fakultní nemocnice Radomíra Maráčka, který čelil v souvislosti s výkonem své funkce obžalobě ze tří trestných činů. Potvrdil tak verdikt krajského soudu z letošního března a zamítl odvolání státního zástupce. Maráček byl obžalován z porušování závazných pravidel hospodářského styku, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozilo mu až osm let vězení. Podle obžaloby jako manažer uzavíral smlouvy na pronájem osobních vozů nevýhodné pro nemocnici a navíc bez výběrového řízení.

 

U zakázek za desítky milionů korun na modernizaci pracovišť nemocnice nevyhlásila otevřené výběrové řízení, ale využila jednacího řízení bez uveřejnění. Externím firmám zadala audity, čímž prý nemocnici vznikla škoda přes tři miliony korun. Původně státní zástupce škodu vyčíslil na 6,8 milionu Kč.

„Odvolání státního zástupce proti zprošťujícímu rozsudku obžalovaného Maráčka jsme zamítli jako nedůvodné. Krajský soud správně zprostil obžaloby. Jednání, které mu bylo kladeno za vinu, není trestnými činy. Nebyl mu prokázán úmysl,“ řekl dnes novinářům mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Verdikt přivítal i Maráček. „To, že jsem pravomocně zproštěn obžaloby, je pro mě dobrá zpráva. Je to pro mne důkaz, že jsem fakultní nemocnici řídil dobře. Byť tam byly nějaké chyby, nebyla to pochybení, která by nemocnici poškodila,“ uvedl Maráček.

Mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant:

„Verdikt nás potěšil, vedení nemocnice je od počátku přesvědčeno, že bývalý ředitel Maráček zdravotnické zařízení nepoškodil. Naopak dokázal výrazně snížit zadlužení z předchozích let a nemocnice je nyní ekonomicky zdravá.“


Obžaloba kladla manažerovi za vinu to, že uzavíral smlouvy na pronájem osobních vozů nevýhodné pro nemocnici a navíc bez výběrového řízení. U zakázek za desítky milionů korun na modernizaci pracovišť nemocnice nevyhlásila otevřené výběrové řízení, ale využila jednacího řízení bez uveřejnění. Externím firmám zadala audity, čímž prý nemocnici vznikla škoda přes tři miliony korun. Původně státní zástupce škodu vyčíslil na 6,8 milionu Kč.

Podle předsedy senátu Maráček například v případě modernizace pracovišť svůj postup předem konzultoval se zřizovatelem, tedy ministerstvem zdravotnictví. „Nedokážeme si představit, co víc by měl ještě dělat, aby si ověřil správnost postupu. Měl posvěcení od vrcholného orgánu státní správy,“ uvedl soudce k jednomu z bodů obžaloby.