Začal soud s mužem, který loni zabil kuší údajného zloděje

Ostrava – V Ostravě začal soud s mužem, který loni v Chotěbuzi na Karvinsku zabil kuší údajného zloděje. Obžaloba ho viní z ublížení na zdraví s následkem smrti. Devětatřicetiletý Jaromír Šebesta tvrdí, že zabíjet nechtěl.

Třikrát mu vykradli servis na opravu motorek, počtvrté se rozhodl ho uchránit. Teď sedí Jaroslav Šebesta na lavici obžalovaných za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. A svědčí proti němu ti, které měl za zloděje. „On byl svlečený do půl těla, v jedné ruce housku, v druhé lukostříl a řval: Já vás zabiju, vy kurvy černé!“ řekl u soudu bratranec zastřeleného Gabriel Gujda. 

Dům v Chotěbuzi je místem, kde se svědecké výpovědi od začátku rozcházejí. Romové přiznávají, že u domu skutečně zastavili. Chtěli prý sebrat šrot, který ležel nedaleko domu.  Jaromír Šebesta je slyšel. Vzal kuš, nabil ji a šel ven. Na Romy zakřičel a vystřelil. Jednoho z nich šíp zasáhl do hlavy a padl k zemi. „My jsme rychle utíkali do auta, ale Martin už to nestihl,“ řekl Gujda.

Video Kam až může zajít ochrana vlastního majetku?
video

Kam až může zajít ochrana vlastního majetku?

Šebesta ale tvrdí, že to bylo jinak. Romové prý byli ve sklepě a snažili se dostat do domu. Vystřelil omylem, když zakopl. Kriminalisté nejprve zkoumali, zda šlo v Šebestově případě o nutnou obranu. Skupinka mužů ale na majitele bezprostředně neútočila a on navíc střílel v okamžiku, když utíkali pryč. Proto ho nakonec obžaloba viní z úmyslného ublížení na zdraví.  

Obyvatelé za Šebestu podepisují petici: Bezdůvodně by nestřílel

Obyvatelé Chotěbuzi ale za střelbou vidí oběti dvě. Za Jaroslava Šebestu podepisují petici. Říkají: „Zloděj si vybírá čas a místo, ale ten, který se brání, má na rozhodnutí často jen zlomek vteřiny.“ Jsou přesvědčeni, že bezdůvodně by nestřílel. Pro majitele servisu se jeho rozhodnutí může proměnit až v šestnáct let vězení. Jasno by mělo být do konce týdne. Líčení pokračuje znaleckými posudky.