Rozpustná síťka zachraňuje cévy

Praha - Sen kardiologů se začíná naplňovat. Místo kousku kovu, který v těle pacienta zůstává natrvalo, mohou implantovat síťku, jež se sama rozpustí. Novou zdravotní pomůcku používanou při zprůchodňování tepen u kardiaků začaly proplácet i zdravotní pojišťovny. První výzkumy napovídají, že síťka může snížit riziko opakování infarktu.

Ještě před třemi dny měl pan Ronald dopoledne běžnou pracovní směnu, dnes se řidič autobusu zotavuje v nemocnici po prodělaném srdečním infarktu. „Přímo ze zaměstnání mě přivezla sanitka a šel jsem rovnou na sál,“ popsal. Podobný scénář zná skoro devadesát tisíc Čechů. Pokud se pacienti s infarktem dostanou do nemocnice včas, dokáží jim lékaři poměrně jednoduše pomoct. Pacientům po zákroku ale v tepnách zůstává kovová výztuž. Kov nyní lékaři začínají nahrazovat novým materiálem z kyseliny mléčné.

„Výztuž splní svůj účel, tepna se zahojí, roztáhne se a pak tato výztuž zmizí. Je to vlastně jakýsi sen neinvazivních kardiologů, který se nyní začíná naplňovat,“ řekl kardiolog Martin Malý z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Jako první dostal novinku pacient v třinecké nemocnici na sklonku roku. Zkoušejí ji i lékaři z pražských královských Vinohrad a Motola. V pražské vojenské nemocnici je lékaři voperovali zatím deseti pacientům. Výztuže z kyseliny mléčné se v těle pacienta vstřebají do dvou let, už teď ale lékaři mohou sledovat, jestli se potvrdí další výhody nové pomůcky.

Video Rozpustná síťka zachraňuje cévy
video

Rozpustná síťka zachraňuje cévy

„Může se snižovat riziko dalších infarktů,“ řekl kardiolog Petr Toušek z vinohradské nemocnice. Novinka by také mohla zlepšit celkovou funkci cév. „Když se rozběhnete, budete potřebovat větší přísun krve a céva se roztáhne. Zatímco když je tam kovový stent, céva ztrácí schopnost se roztáhnout a stáhnout,“ popsal kardiolog Malý.

Tuto novinku ale nemůže mít každý kardiak. Pokud má v tepnách například příliš vápníku, pomůže jen pevný kov. Rozpustná síťka je tak vhodná zhruba pro 40 procent pacientů se srdečním onemocněním.