Oslavy 28. října: K rektorům se přidávají děkani

Ústí nad Labem - Děkani pěti z osmi fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem podpořili rektory, kteří v pondělí nejdou na Hrad. Pozvání prezidenta Miloše Zemana odmítla minimálně dvacítka z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol. Vadí jim, že prezident na oslavy vzniku republiky nepozval jejich dva kolegy. Rektor ústecké univerzity René Wokoun naopak pozvání na slavnostní předání státních vyznamenání přijal.

Za rozhodnutí většiny českých rektorů se postavilo vedení akademického senátu univerzity a děkani Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty umění a designu, Filozofické, Přírodovědné a Pedagogické fakulty. „Předseda a místopředseda Akademického senátu a děkani uvedených fakult UJEP v Ústí nad Labem se ztotožňují s většinovým stanoviskem rektorů českých veřejných vysokých škol nezúčastnit se oslav státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu na Pražském hradě, a podpořit tak na tuto událost nepozvané rektory Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích,“ uvedli v prohlášení zástupci fakult. 

Rektor UJEP Wokoun už v pátek uvedl, že do Prahy na slavnostní ceremoniál pojede. „Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí,“ řekl ke svému rozhodnutí. Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval prezident na Hrad 600 hostů. 

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebyl na Hrad pozván proto, že nepovolil Jihomoravskému kraji uspořádat na univerzitě debatu s prezidentem z obavy z jeho předvolební agitace. Proti tomu se Zeman vymezoval i při své návštěvě Ústeckého kraje, která končila v první den voleb. „Já neagituji pro žádnou politickou stranu. Vyzývám voliče, aby šli k volbám,“ zopakoval Zeman několikrát včetně čtvrteční diskuse se studenty UJEP. Pozvání nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer (více čtěte zde).