U soudu zazněl odposlech, kde Rath s Pancovou řeší investice v zahraničí

Praha – U Krajského soudu v Praze pokračuje kauza kolem Davida Ratha přehráváním další série policejních odposlechů. Na jednom ze záznamů, na němž je slyšet několikaminutové šustění, počítá podle policie Petr Kott bankovky. Zazněl i další odposlech, kde se tehdejší hejtman baví s další obžalovanou Kateřinou Pancovou o investování peněz v zahraničí. Právě na základě těchto informací údajně Rath zůstával ve vazbě kvůli obavám z úniku do zahraničí. Bývalý hejtman to ale odmítá, hovory se prý odehrály v opilosti.

Policie pořídila záznam na začátku května 2012 ve vile tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Pancové. Podle policejního přepisu se bavili o ekonomické situaci ve Švýcarsku a uložení peněz také v Lichtenštejnsku, Anglii a na Seychelských ostrovech. "Naopak jsme se
bavili, že to tam nemá cenu," namítal však soudu Rath.   

Jeho komentář před soudem se týkal zejména jedné části hovoru, kterou podle něj policie nepřepsala, ale pouze naznačila obsah slovy „bavili se o víně“. Mluvili ale podle něj o Rathově opilosti, což údajně mění význam celého záznamu. Hovor se prý odehrál večer od 20:00 do 23:00 hodin po náročném pracovním dni. „Člověk toho má psychicky dost, vypil jsem také více vína, než je obvyklé, což snižuje schopnost se vyjadřovat a myslet nějak konzistentně a rozumně. Byly to hospodské tlachy složené na hromadu,“ dodal Rath.   

Přepis podle něj přitom hrál hlavní roli při prodlužování jeho vazby, kde bývalý hejtman zůstával mimo jiné z obavy, že by mohl utéct a využít prostředky údajně připravené v zahraničí. „Je škoda, že tuto část policie náhodou zapomněla přepsat. Je zde vidět ta manipulace, policejní orgán si nedal ani tu práci, aby pořídil stoprocentní přepis, ale schválně to nechal v takovém souhrnu, aby manipuloval soudem,“ dodal Rath.

Petr Kott, David Rath a Kateřina Pancová před Krajským soudem v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

Rath na začátku ledna uspěl se stížností u Ústavního soudu, který rozhodl, že byla při prodloužení vazby loni v polovině roku porušena jeho základní práva. Vrchní soud v Praze jej nakonec pustil na svobodu v listopadu. Rath díky rozhodnutí o nezákonnosti vazby může žádat odškodnění, zatím o tom ale prý neuvažuje.


Na dalším odposlechu Kott počítá a šustí papír

Na dalším záznamu, který dnes přehrál soud, je slyšet šustění připomínající zvuk papíru, přičemž Kott také počítá. Žádný dialog však na nahrávce nezazněl a Kott odmítá, že by šlo o úplatky: „Nechápu, jak někdo může z těch zvuků usoudit, že tam někdo počítá bankovky,“ uvedl bývalý poslanec Kott.

Podle obžaloby nahrávky obsahují důkazy o údajné korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Peníze se prý rozdělovaly ve vile exředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, která sdílela domácnost se svým přítelem Kottem. Státní zástupce Petr Jirát dvojici označuje jako organizátory manipulací s obchodními soutěžemi, přičemž Rath údajně o všem věděl coby krajský hejtman.

Petr Kott
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Trojice lékařů ale svou vinu odmítá. Rath opakovaně poukazuje na to, že podle něj není odposlechům rozumět a jejich písemné přepisy, které vyhotovila policie, neodpovídají nahrávkám. Obžaloba odposlechy považuje za hlavní důkaz v kauze, podle obhájců obžalovaných jsou ale zmanipulované a účelově sestříhané.

Žalobce v kauze viní celkem 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji, na které přispívala Evropská unie. Týkaly se modernizací nemocnic, oprav zámku Buštěhrad nebo gymnázia v Hostivicích. Žaloba tvrdí, že se předem domlouvaly vítězné firmy v tendrech, což provázela korupce. Vše údajně organizovali Pancová a Kott. Rath podle žalobce o manipulacích věděl coby hejtman kraje a dělil se s dvojicí lékařů o úplatky. Hrozí mu proto nejvyšší trest - 12 let.