Část republiky čeká víc než třicet centimetrů čerstvého sněhu

Praha – Pozor na sníh, varují meteorologové. Zpráva se týká především Jizerských hor a Krkonoš, kde může dnes večer a v pondělí napadnout přes třicet centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí pro oblasti v nadmořské výšce nad 700 metrů v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Ta platí úderem osmé hodiny večerní až do pondělní dvacáté hodiny.

Kvůli studenému a vlhkému vzduchu od severu očekávají meteorologové na většině území trvalejší srážky, které budou od západu ve vyšších polohách přecházet ve sněhové. „Hranice sněžení v Čechách se bude v neděli zpočátku pohybovat kolem 1000 m, postupně k večeru kolem 700 m, v noci na pondělí postupně kolem 500 m,“ uvedl ústav.

Právě v Krkonoších a v Jizerkách by mělo sněžit nejintenzivněji. Ačkoliv by se měl sníh objevit i v úterý, nepůjde o vydatné sněžení.

Meteorologové upozornili, že těžký vlhký sníh může poškodit stromy. Navíc bude v důsledku srážek docházet ke zvyšování hladin vodních toků. Řidiči by měli být na silnicích opatrnější a sledovat dopravní zpravodajství, na horách je třeba respektovat pokyny Horské služby.