Trasa nelegálních migrantů vedla přes Srbsko, Rumunsko a Maďarsko do západní Evropy. „Nikdy jsem nezaložil organizovanou zločineckou skupinu, žádná taková struktura není,“ popřel dnes existenci gangu jeho údajný boss Ashfag Muhammad, který už byl v minulosti za převaděčskou činnost trestán. Předsedkyně senátu Petra Wolfová mu nakonec neuvěřila a poslala jej na tři a půl roku do vězení.
Tři obžalovaní převaděči jsou cizinci, čtvrtý muž z Česka pro skupinu pracoval jako řidič. „Na čerpací stanici mi dali do auta běžence, ale nesměl jsem se na to dívat,“ vypověděl v březnu český řidič Zóltan Kótai. Cílovou zemí pro dvanáct Pákistánců byla Itálie. „Za cestu jsem dostal 16 tisíc korun,“ přiznal Kótai, který dnes od soudu odešel jako jediný s podmínkou.
Odsouzení převaděči
- Ashfaq Muhammad - 3 a půl roku vězení s otrahou
- Mohsin Hassan Minto - 2 roky a 2 měsíce vězení s dozorem
- Laurentiu Ioan Nicolici - 3 roky vězení s dozorem
- Zóltan Kótai - 2 roky vězení s podmínečným odkladem na 3 roky
Gang si účtoval 1 800 euro za převoz jednoho migranta. „Kdybych měl příjem z běženců, tak bych nechodil uklízet a nejezdil bych v rozbitém autě,“ argumentoval v závěrečné řeči Mohsin Hassan Minto.

Verdikt komentuje státní zástupce Jiří Zemek
Verdikt komentuje státní zástupce Jiří Zemek
Vstup redaktora Jakuba Ščurkeviče z břeclavského soudu
„Gang byl řízen osobami, které působí na území Evropy, ale původem jsou patrně nejspíše Pákistánci. Tyto osoby působí z Polska a Řecka,“ vysvětlil státní zástupce Jiří Zemek. Podle obžaloby fungovala skupina od února do října roku 2012. Za tu dobu napáchala trestné činy na území jedenácti států.
Systém převádění byl velmi důmyslný - zahrnoval i hlídky, které jely několik kilometrů před vozem s imigranty, aby dávaly informace hlavnímu řidiči. Přestože policisté z ÚOOZ zadrželi skupinu u hranic na Břeclavsku, Česká republika byla jen tranzitní zemí. Běženci směřovali například do Rakouska nebo Polska.
„Trestní řízení je vedeno na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Litvě a máme signály, že podezřelé osoby by se mohly zdržovat také v Řecku, Německu či Španělsku,“ vyjmenoval mezinárodní rozsah případu Zemek.
Nelegálních imigrantů u nás přibývá, meziročně o 15 procent. V roce 2013 se pokusilo nelegálně překročit české hranice 4 153 lidí. Drtivá většina neměla povolení k pobytu. Pět procent imigrantů, celkem 179 lidí, se pokusilo překročit hranici Schengenského prostoru na mezinárodních letištích. Nejčastěji policisté zadrželi imigranty z Ukrajiny, Ruska a Vietnamu.