Výstava Doživotí upozorňuje na nespravedlivý úděl „parkinsoniků“

Ostrava - Parkinsonova choroba, které se lidově říká nemoc třaslavých rukou, postihuje stále více mladých lidí. Její projevy přibližuje celostátní kampaň s putovní výstavou Doživotí, kterou připravilo sdružení Parkinson-help. Cílem je upozornit na často opomíjené progresivní onemocnění, na jehož vzniku nemají pacienti žádnou vinu. Přesto musí nést následky celý život.

Video Výstava Doživotí upozorňuje na úděl parkinsoniků
video

Výstava Doživotí upozorňuje na úděl parkinsoniků

Výstava Doživotí upozorňuje na úděl parkinsoniků

Parkinsonova choroba postihuje čím dál mladší lidi

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2012 trpí v Česku nevyléčitelnou Parkinsonovou chorobou asi 25 tisíc lidí. I když postihuje hodně starých lidí, 10 až 15 procent nemocných zjistí diagnózu před 40. rokem života a dalších 15 procent před padesátkou. S perspektivou zhoršujících se příznaků, jako jsou poruchy paměti, zmatenost či potíže s rovnováhou, musí žít i velké množství lidí v produktivním věku.

Například podnikatel a bývalý dobrovolný hasič Roman Pošta z Kostelce nad Černými lesy se dozvěděl, že má Parkinsonovu nemoc, ve svých šestatřiceti letech. Nejprve se mu silně začaly třást ruce. Dnes už s nemocí bojuje osm let. Přesto dál pracuje a navíc se angažuje v pomoci podobně trpícím lidem. „Myslím si, že není třeba úplně adekvátní, že parkinsonici nemají nárok na lázeňskou péči - respektive mají nárok na jeden lázeňský pobyt za život,“ podotkl Pošta.

Kromě zdravotních potíží Parkinsonova nemoc lidem přináší osamělost a mnohdy i psychické problémy. „Parkinsonici nechtějí nikam chodit, uzavírají se do sebe. Nechtějí přiznat, že jsou nemocní, stydí se za to, protože Parkinsonova choroba opravdu člověka hodně stigmatizuje,“ vysvětloval Pošta. I proto by se podle něho veřejnost měla o Parkinsonově chorobě dozvědět více. To je také smysl informační kampaně s putovní výstavou Doživotí, která je aktuálně v Ostravě. Po zastávce v několika dalších městech skončí na podzim v Parlamentu České republiky.

Parkinsonova nemoc

Je to chronické, nevyléčitelné a progresivní onemocnění, které je charakteristické motorickými systémovými poruchami.

Nemoc vyvolává odumírání buněk tvořících dopamin ve střední části mozku. Dopamin je potřebný k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Parkinsonova nemoc se projeví, když člověk ztratí 70 procent dopaminu.

Proč u některých lidí k odumírání těchto buněk dochází, není jasné. Předpokládá se například vliv prostředí, infekce nebo některé chemikálie. Výzkumy také ukazují, že v některých případech může mít nemoc dědičné základy. Účinná prevence není vzhledem k nejasným příčinám možná.

10-15 procent pacientů onemocní před 40 rokem života. Příznaky u mladých se mohou lišit od starších pacientů. I když jde o nemoc nevyléčitelnou, léčba může její postup zpomalit. Kromě léků pomáhá chirurgický zákrok zvaný hluboká mozková stimulace. Léčba je účinná hlavně u mladých lidí.

Název tato nemoc dostala podle anglického lékaře Jamese Parkinsona, který ji v roce 1817 poprvé diagnostikoval. Předtím byla označována za třaslavou obrnu.