Znečištění ovzduší je jedním z hlavních faktorů, které každoročně přispívají k úmrtí asi 600 000 dětí ve věku pod pět let. A ohrožuje životy a budoucnost milionů dalších. Jiné vlivy zničeného životního prostředí připraví o život další statisíce dětí.
Znečištěné prostředí zabíjí podle WHO 1,7 milionu dětí ročně
Za čtvrtinu všech úmrtí dětí mladších pěti let na světě může nezdravé nebo znečištěné životní prostředí včetně znečištěné vody a ovzduší, pasivního kouření a nedostatku správné hygieny. Tyto faktory zabíjejí 1,7 milionu dětí ročně, informovala Světová zdravotnická organizace (WHO).
Podobné nehygienické a znečištěné prostředí může vést ke smrtelným případům průjmových onemocnění, malárie či zápalu plic, dodala WHO ve své zprávě, která se věnuje nejen souvislosti mezi dětským zdravím a životním prostředím, ale také tomu, zda děti zdědí trvale udržitelný svět.
„Znečištěné životní prostředí je smrtící – především pro malé děti,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka WHO Margaret Chanová. „Jejich teprve se rozvíjející orgány, menší těla a dýchací cesty je činí obzvlášť zranitelnými při vystavení znečištěnému ovzduší a vodě,“ dodala. Škodlivé vystavení vlivům prostředí přitom začíná ještě před narozením dítěte v době těhotenství matky.
Problém, o kterém se ví, ale neřeší se
K podobným závěrům dospěla vloni zpráva UNICEF, její čísla však nebyla tak extrémní. „Znečištění ovzduší je jedním z hlavních faktorů, které každoročně přispívají k úmrtí asi 600 000 dětí ve věku pod pět let. A ohrožuje životy a budoucnost milionů dalších,“ uvedl v říjnu roku 2016 výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake. „Látky, které způsobují znečištění, nejen poškozují dětské plíce, které se teprve vyvíjejí, ale také pronikají bariérou v jejich mozcích a ohrožují jejich zdravý vývoj. Žádná společnost si nemůže dovolit znečištění vzduchu.“
WHO počítala s jiným čísly; zatímco UNICEF se zabýval jen znečištěným ovzduším, nová studie zahrnula do statistik i údaje o dalších enviromentálnějších vlivech:
- 570 000 dětí ve věku do pěti let zemře ročně vlivem dýchacích problémů způsobených znečištěním vzduchu.
- 361 000 dětí ve věku do pěti let zemře ročně na průjmová onemocnění způsobená špatnou kvalitou vody a nedostatečnou hygienou
- 270 000 dětí zemře ročně během prvního měsíce života kvůli podmínkám, jež by se daly zlepšit zkvalitněním životního prostředí
- 200 000 dětí ve věku do pěti let zemře ročně na malárii, které by se dalo zabránit zlepšením kvality životního prostředí
- 200 000 dětí ve věku do pěti let zemře na zranění způsobená špatným životním prostředím
Satelitní snímky prokazují, že asi 2 miliardy dětí žijí v oblastech, kde venkovní znečištění překračuje hranice doporučované Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Nejhůře jsou postižené jižní Asie, kde v těchto oblastech žije asi 620 milionů dětí, na druhém místě skončila Afrika s 520 miliony dětmi a východní Asie, kde takových dětí žije 450 milionů. Nejčastějšími faktory, jež znečištění způsobují, jsou automobily, nadměrné spalování fosilních paliv, prach a spalování odpadu.