Pomoci s hodnocením přírodních rizik ve vysokých horách může studie, kterou vypracoval mezinárodní vědecký tým s přispěním odborníků z české Akademie věd (AV ČR). Manuál se zaměřuje na nebezpečí spojená s horskými ledovci a oblastmi s trvale zmrzlou půdou. V takových místech mohou klimatické změny vyvolat sesuvy půdy či spustit skalní laviny, které vedou ke vzniku povodní.
Při klimatické změně hrozí více sesuvů půdy. Čeští vědci vyrobili manuál, který může pomoci
Studie vedená vědci z Curyšské univerzity má přispět k ochraně majetku a životů obyvatel světových velehor, například Alp. „Připravený manuál nabízí státním úřadům i soukromým společnostem přehled nejnovějších poznatků a osvědčených postupů pro popis, mapování a modelování potenciálně nebezpečných procesů ve velehorách,“ popsal Jan Klimeš z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.
Podle Klimeše mohou být postupy z manuálu použity v nejrůznějších částech světa, včetně rozvojových zemích. Právě jejich obyvatelé jsou přírodními katastrofami ohroženi nejvíce.
Češi v Andách
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR využili při práci na dokumentu poznatky získané výzkumem v peruánských Andách, jenž provádějí od roku 2003 s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
„Zaměřují se v něm zejména na problematiku sesouvání morénových hrází vysokohorských jezer, jež může vést k přelití hráze nebo k jejímu protržení, a tím ke vzniku nebezpečných záplav,“ uvedl ředitel ústavu Josef Stemberk. Připomněl, že sesuvy svahů či zřícení skal se netýkají jen velehor. Vyskytují se i v České republice, například v Hřensku a okolí.
Čeští vědci se dostali do vesničky Rampac Grande nedaleko nejvyšší peruánské hory Huascarán poté, co ji postihly v roce 2009 katastrofické sesuvy půdy. Šlo o experty z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, kteří obyvatelům pomáhali hledat bezpečné lokality k rozvoji vesnice a zároveň upozorňovali na místa, jimž by se místní měli raději vyhnout.
Češi ale mají s jihoamerickými sesuvy mnohem více zkušeností, již před několika lety se tým v čele s dr. Janem Klimešem dostal k projektu, v jehož rámci hodnotil nebezpečí sesuvů a povodní z ledovcových jezer v Cordillera Blanca – tropickém pohoří s největším pokrytím ledovci na světě.
Vytvořené mapy, které vznikají s pomocí nových metod hodnocení satelitních snímků, popisují pro každou domácnost v závislosti na jejím umístění v deformovaném svahu míru závažnosti situace, doporučují opatření k rychlé reakci v rizikových obdobích a pro provinční vládu představují důležitý podklad k územnímu plánování.
Z prostředků malého lokálního rozvojového projektu byl pořízen přesný měřicí přístroj extenzometr, vznikly kontrolní body a kovovými cedulemi v terénu byly označeny bezpečné zóny a evakuační cesty.