Klasická hudba, ale také pop a dokonce i heavy metal zřejmě napomáhají zdárnému umělému oplodnění.
Hudba pomáhá při umělém početí, naznačují výsledky španělských experimentů
Hudební vibrace pravděpodobně zvyšují šance na úspěšnost této operace o pět procent, napsal italský deník Corriere della Sera. Jsou o tom přesvědčeni na barcelonském Marquèsově institutu, kde má každý inkubátor, kde se vyvíjejí embrya, zabudovaný systém poslechu hudby.
„Hudební vibrace rozechvívají prostředí inkubátoru, kde se vyvíjejí embrya, a to pomáhá ovocytům, aby absorbovaly výživné látky a zbavovaly se toxinů,“ vysvětluje Federica Moffová, šéfka italské pobočky katalánského institutu. „Ostatně se tento jev v přirozeném stavu neprojevuje staticky, ale dynamicky, v ženském reproduktivním aparátu,“ dodává.
Na základě experimentů španělských specialistů se zdá, že by hudba mohla mít nějaký význam. Experimentovalo se s klasickou hudbou, s popem i s rock heavy metalem.
Bizarní studie přinesla konkrétní výsledky
Na barcelonském institutu šli ještě dále a realizovali studii, při níž zjišťovali, zda hudební vibrace předávané vaginální cestou mohou přispět k určitému procentnímu zvýšení počtu těhotenství díky stimulaci endometria, výstelky dutiny děložní.
Výzkumu se zúčastnilo 400 pacientek, které byly rozděleny do dvou skupin: jedna používala zařízení vyvolávající hudební vibrace a druhá sloužila jako kontrolní. Zařízení ženy používaly deset až 14 dní před těhotenským testem. Celých 80 procent účastnic z experimentální skupiny uvádělo, že jim hudební vibrace pomohly snížit stres.
„Laboratoře a technika umělého oplodnění se neustále vyvíjejí,“ prohlásila ředitelka Marquèsova institutu Marisa Lópezová-Teijónová. „Studie vlivů prostředí na embrya se realizují jen velmi složitě. Mnohé způsoby léčby se ukázaly jako málo efektivní. Proto chceme vědět, zda hudební vibrace mohou zlepšit schopnost endometria napomáhat k uchycení zárodku,“ dodala.