Američtí vojáci budou mít třetí ruku. V testech pomohla lépe mířit i unést kulomet

Když inženýři v laboratořích americké armády přemýšleli, jak ještě zvýšit účinnost vojáka v boji, napadlo je před několika lety zajímavé řešení: třetí ruka. Nyní je toto vylepšení na světě.

Autorem „třetí ruky“ je inženýr Dan Baechle. Jeho vynález nepotřebuje baterie, je lehoučký a unese i těžkou vojenskou zbraň. „Může pomoci stabilizovat zbraň a uleví tak rukám,“ uvedl vědec. „Je vyrobená z kompozitních materiálů, takže lehčí už být nemůže. Současně však umožňuje široké spektrum pohybů, které vojáci potřebují vykonávat.“

„Třetí ruka“ váží asi 2,5 kilogramu, ale díky inovativnímu designu je hmotnost zbraně rovnoměrně rozložena, takže voják ji téměř necítí. „Testovali jsme ji dokonce i s kulomety M249 a M240B. M240B váží asi 12 kilogramů a my jsme prokázali, že tuto hmotnost dokážeme úplně sejmout z vojákových rukou.“

První verze sice zbraň dokázala odlehčit, ale muži, kteří ji testovali, si stěžovali, že si s ní nemohli lehnout. Novinka tedy byla v reálném boji nepoužitelná. Nejnovější verze však všechna tato omezení odstranila. Tentokrát ji testovali s lehčí zbraní M4 a seržant, který ji využíval, dokázal bez problémů zalehnout třeba i z plného běhu. Podle jeho hodnocení mu „třetí ruka“ pomáhala s přesností střelby díky tomu, že zbraň lépe stabilizovala.

„V současné době se jedná pouze o prototyp v rané fázi,“ upřesňuje Baechle. „V armádě budí značný zájem, zajímá ale také lidi na internetu. Tento zájem využíváme, abychom prosadili další vývoj přístroje.“

Jak vylepšit vojáka

Zbraň podle Baechleho ideálně zapadá do programu modernizace americké armády, jejíž prioritou je, aby byl voják „více smrtící – v palbě, pohybu, komunikaci i výdrži v boji“. Právě různé typy exoskeletonů, tedy mechanizovaných vnějších koster, by v tom mohly výrazně pomoci.

Už roku 2017 byla tato umělá paže testována na cvičení při palbě ostrými náboji. Výsledky jasně prokázaly, že „ruka“ vylepšuje přesnost palby, snižuje únavu ruky i svalů. „Z této studie vycházíme, abychom náš vynález ještě letos otestovali ve větším rozsahu s více vojáky. Rádi bychom ji viděli v dynamičtějších scénářích, chceme také testovat ještě těžší zbraně,“ dodává autor vynálezu.

Podle něj je také možné, že přístroj ještě projde řadou úprav a výsledná verze, kterou vojáci jednou dostanou, bude k nepoznání. „To ale není tak důležité. Zásadní je pomoci vojákovi. Myslím, že letošní rok bude skvělý v tom, abychom ukázali, co tento přístroj umí.“