Tým severoamerických psychologů použil novou techniku, aby vizualizoval, jak si křesťané ze Spojených států amerických představují Boha.
Američané v průzkumu popsali, jak si představují Boha. Je bílý, usměvavý... a mladý
Bůh je podle křesťanů nepředstavitelný – přesto o něm má každý věřící i mnozí nevěřící nějakou představu. Většinou je značně abstraktní, ale když se vědci pokusili ji konkretizovat, povedlo se jim ukázat, jak vypadá Bůh v myslích několika stovek obyvatel Spojených států amerických. To je on:
Účastníci výzkumu dostali předložené stovky náhodně vybraných tváří – vždy dvě současně. Měli říct, která více odpovídá jejich představě Boha. Když pak vědci zkombinovali všechny tyto snímky do jednoho, výsledkem byla kompozitní „tvář Boha“.
Tato práce vznikla na poměrně malém vzorku osob – psychologové měli jen 511 amerických křesťanů. Autoři ale tvrdí, že to nevadí; díky tomu, že tyto osoby vždy hodnotily stovky fotografií a obrazů, je podle vědců výsledek dostatečně reprezentativní.
Výsledky označili jako značně překvapující. V euroatlantické civilizaci se totiž Bůh tradičně zobrazuje jako starý, nejčastěji bělovlasý muž s bohatým vousem, prakticky vždy bílý. Takto bývá zobrazován na středověkých obrazech, u Michelangela, ale také v současnosti, třeba u komiků ze skupiny Monty Python, v animovaném francouzském filmu Stvoření světa Jeana Effela nebo v české pohádce Anděl Páně.
Výsledná podoba, která vyšla v této studii, je ovšem mnohem mladší, bezvousá, s více ženskými rysy a také méně „bílá“, než vidíme v kultuře. Ukázalo se také, že vnímání Boha a jeho představa silně záleží na politické orientaci daného člověka. Pro liberály (tedy typicky levicovější voliče) má Bůh častěji ženské, mladší a láskyplnější rysy, zatímco pro voliče konzervativnější (typicky pravicovější) měl spíše rysy „bílé“ a pevnější.
Bůh jako zrcadlo?
Jak si to vysvětlit? „Tyto předsudky mohou pocházet z typu společnosti, jakou liberálové nebo konzervativci chtějí,“ vysvětlil hlavní autor práce Joshua Conrad Jackson. „Starší výzkum ukazuje, že konzervativci bývají více motivovaní než liberálové, aby vytvářeli lépe organizovanou společnost – takovou, jaká by byla regulována silným Bohem. Na druhou stranu liberálové chtějí více žít v tolerantní společnosti, která by byla dobře spravována milujícím Bohem,“ argumentuje Jackson.
Představa Boha je také spojená více, než se očekávalo, s jejich demografickými vlastnostmi. Mladší lidé věří v mladšího Boha, lidé označovaní ostatními za krásné, zase věří v atraktivního Boha. A Afroameričané zase Boha častěji popisovali s černošskými rysy.
„Tendence lidí věřit v Boha, který vypadá jako oni, odpovídá takzvanému egocentrickému předsudku,“ dodává psycholog Kurt Gray, který se na této práci také podílel. „Lidé si často projektují svoje vlastnosti do jiných – a náš výzkum ukázal, že ani Bůh v tom není výjimkou. Lidé věří v Boha, který nejen uvažuje podobně jako oni, ale také stejně jako oni vypadá.“
Jedinou kategorií, která je v tomto pravidle výjimkou, je pohlaví. Ženy i muži totiž shodně věří, že Bůh má tvář muže. Celá práce vyšla v odborném časopise PLOS ONE.