Židle se kýve i pod jemenským prezidentem

Saná - Desetitisíce Jemenců dnes vyšly do ulic v rámci Dne hněvu vyhlášeného opozicí. Odpůrci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha požadují rozsáhlejší reformní změny, v metropoli Saná ale demonstrují i prezidentovi stoupenci. Protesty zatím podle agentur pokračují pokojně, střety mezi oběma tábory nejsou hlášeny.

Sálih se ve středu pokusil uspokojit opozici řadou ústupků, hlavně pak oznámením, že už nebude kandidovat na nejvyšší úřad po vypršení svého mandátu v roce 2013, ani nepředá moc svému synovi. V projevu na mimořádné schůzi parlamentu vyzval opozici, aby ukončila protestní demonstrace a obnovila dialog s vládou. Hlavní jemenská opoziční síla, Jemenské spojenectví pro reformu (Al-Islá), označila prezidentovu iniciativu za pozitivní, zároveň ale oznámila, že na dnešní plánované velké demonstraci se tím nic nemění.

Na 20 tisíc lidí demonstruje v Saná od časného rána. Místo původně plánovaného shromáždění na náměstí v centru metropole protestují před budovou univerzity na východě hlavního města. Centrální náměstí obsadili stoupenci prezidenta a vládního Všeobecného lidového kongresu (GPC) s transparenty hlásajícími „Ne ničení, Ne vzpouře, Ano prezidentovi, Ne chaosu, Ano stabilitě“.

„Lidé chtějí změnu režimu,“ provolávali naproti tomu protivládní demonstranti. „Ne korupci, ne diktatuře“.

Protesty zachvátily celou zemi

Protivládní protesty se rozšířily po celém Jemenu, včetně města Taiz, kde Sálih kdysi sloužil jako velitel vojenského okruhu, a v jižních městech, která jsou ohniskem stále aktivnějšího separatistického hnutí.

Mezi ústupky, které Sálih ve středu nabídl, bylo i pozvání opozice, aby se zapojila do vlády národní jednoty. Prezident rovněž oznámil odklad parlamentních voleb stanovených na 27. dubna. Opozice jejich konání napadla s poukazem na absenci politické reformy.

Sálih stojí v čele Jemenu už 32 let a je významným spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Al-Káida, jejíž odnož je v jeho zemi v poslední době velmi aktivní. Kromě toho čelí vláda v Saná separatismu na jihu země a snaží se upevnit mír se šíitskými rebely na severu, to všechno na pozadí zdrcující chudoby svých obyvatel. Třetina Jemenců trpí chronickým hladem.

  • Protesty v Jemenu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2295/229452.jpg
  • Protesty v Jemenu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2295/229454.jpg
Vydáno pod