Ze Sýrie uprchlo přes 3 miliony lidí. Západ jich přijme 100 000

Ženeva – Osmadvacet západních zemí přijme do roku 2016 sto tisíc syrských uprchlíků. Zavázaly se k tomu na konferenci OSN v Ženevě. Požadavek humanitárních organizací byl přitom zhruba o dvě třetiny vyšší. OSN taky obnovila potravinový program pro Syřany v uprchlických táborech - těch jsou v okolních zemích na tři miliony. V Evropské unii se už mluví o kvótách, které určí, kolik syrských uprchlíků musí evropské země přijmout.

„Osmadvacet zemí vyjádřilo solidaritu se syrskými uprchlíky a také s pěti sousedícími zeměmi - Libanonem, Jordánskem, Tureckem, Irákem a Egyptem - a nabídlo odhadem více než 100 000 možností na přesídlení,“ uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

V nejbližších měsících prý země nabídnou možnost přesídlení asi 38 000 uprchlíků, přednost budou mít zejména osamělé matky s dětmi a oběti násilností.

Humanitární organizace požadovaly, aby bohaté země přijaly aspoň pět procent běženců, tedy zhruba 160 000 lidí. Současný závazek podle nich není dostatečný. Od roku 2011, kdy v Sýrii začala válka, je na útěku v cizině 3,2 milionu Syřanů, naprostá většina z nich je v okolních státech.

Program potravinové pomoci pro uprchlíky je obnoven

Zástupci WPF už předtím oznámili, že díky podpoře státních i soukromých institucí bylo možné obnovit program potravinové pomoci uprchlíkům. Šéfka WPF Ertharin Cousinová řekla, že její organizace mohla znovu začít vydávat potravinové poukázky díky „nebývalému“ přílivu zdrojů. Krize prý nastala kvůli dárcovským zemím, z nichž mnohé nesplnily své závazky. Začátkem prosince WFP oznámil, že na to, aby mohl v pomoci pokračovat do konce roku, potřebuje 64 milionů dolarů (1,4 miliardy Kč). Nyní se podařilo získat 80 milionů dolarů.

WFP pomáhá uprchlíkům v Jordánsku, Libanonu, Turecku, Iráku a v Egyptě. Vydává jim elektronické karty, za které si mohou lidé kupovat jídlo v místních obchodech. Lístky jsou nabíjeny penězi podle počtu členů rodiny. Množství vybraných peněz teď umožní poskytnout každému členovi 30 dolarů do poloviny prosince.

Další peníze určené na pomoc uprchlíkům uvolní také Evropská unie, která hodlá poslat deset milionů eur do Turecka. To se dlouhodobě potýká s obrovským přílivem běženců. Sama Evropská unie uvažuje o kvótách, které by stanovily, kolik beženců by měly evropské země přijmout. Například Německo zvažuje, že po bezpečnostních kontrolách by mohlo přijmout až 140 tisíc běženců ze Sýrie. V této souvislosti němečtí politici doufají, že část zátěže by měla přejít i na ostatní státy Unie. Nicméně Česko podle vládního usnesení zatím není připraveno na případný příliv tisíců uprchlíků.

Západní státy přijmou sto tisíc syrských uprchlíků (zdroj: ČT24)
Vydáno pod