V pátek přesně ve 22:02 nastane podzimní rovnodennost. Zatímco Alpy hlásí první sníh, v Česku se budou teploty o víkendu pohybovat průměrně kolem 14 stupňů – po relativně příznivé sobotě přijde deštivá neděle. Ve druhé polovině dalšího týdne by se ale teploty mohly vyšplhat opět k dvaceti stupňům.
Začíná astronomický podzim. Alpy hlásí první sníh, Česko čeká deštivá neděle
Rovnodennost nastává, když se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.
V pátek ráno byly teploty v Česku díky mrakům relativně vyšší – kolem deseti stupňů. Přízemní mrazíky se nekonaly, ještě ve čtvrtek byly přitom v Třeboni minus tři stupně. I v pátek bude chladněji na severovýchodě země, a to kolem třinácti stupňů, ve zbytku Česka od 14 do 18 stupňů.
Na většině území bude oblačno, s občasnými přeháňkami. Mraků bude ale k večeru ubývat, uvedla meteoroložka ČT Zuzana Krejčová. Vítr bude slabší, takže i pocitová teplota bude vyšší.
V Beskydech už dva dny intenzivně prší, během pátku bude ale déšť ustávat. První povodňový stupeň platí pro Vsetín, Nový Jičín a Ostravu. Od čtvrtka platí do odvolání povodňová pohotovost (druhý stupeň) pro okresy Frýdek-Místek a Karviná. Problémy se čekají v povodí Olše a Ostravice; v povodí Olše nelze vyloučit ani krátkodobé překročení třetího stupně.
Zatímco o víkendu teploty nepřekročí 18 stupňů a na severovýchodě republiky má být nejvýš 12 stupňů, ve druhé polovině nadcházejícího pracovního týdne se má vrátit příjemné slunečné počasí s teplotami až kolem 20 stupňů.
Na výlet po Česku raději v sobotu
„Počasí bude přát spíše v sobotu. Zpočátku bude pršet hlavně na severovýchodě, postupně pak ale budou místy přeháňky nebo občasný déšť i na zbytku území. Na západě a jihozápadě Čech by ale měly být přeháňky jen výjimečné. V Čechách může být ještě dopoledne obloha polojasná,“ sdělila Krejčová.
„V neděli už určitě pláštěnky s sebou do batohu, protože bude pršet na většině území,“ doplnila meteoroložka.
V rakouských Alpách i ve Francii už mezitím napadl první sníh. V Česku se v nejvyšších polohách objevuje na přelomu září a října. „Ve středních polohách se většinou objeví na začátku listopadu, v nížinách většinou až koncem listopadu,“ konstatovala Krejčová.
V příštích týdnech se budou noci až do zimního slunovratu čím dál víc prodlužovat a dny krátit. Astronomická zima letos začne 21. prosince. V období zimního slunovratu jsou nejkratší dny a nejdelší, až šestnáctihodinové noci.
Střídání ročních období způsobuje sklon zemské osy. Ta je od svislého směru nakloněna o 23,5 stupně, takže se při oběhu Země okolo Slunce opakovaně přiklání a odklání severní a jižní polokoule. Jestliže je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v těchto zeměpisných šířkách léto, je-li přikloněna jižní polokoule, je zima.
Jiné rozdělení ročních období mají meteorologové, pro něž podzim začal už 1. září a skončí s posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.