Za malajsijské zemětřesení mohou prý nemravní turisté. Fotili se nazí

Kuala Lumpur – Nejméně 11 lidí zahynulo na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu při pátečním zemětřesení o síle 6,0 stupně. Nález devíti dalších těl oznámilo podle agentury AP malajsijské ministerstvo turistiky. Po dalších osmi turistech záchranáři ještě pátrají, řekl ministr Masidi Manjun. Za tragédii mohou podle místoředsedy vlády státu Sabah nemravní turisté, kteří se na vrcholku hory fotili nazí. K "usmíření ducha hory" bude muset být vykonán speciální rituál.

První informace mluvily o dvou mrtvých. Více než stovka osob, včetně cizinců, zůstala celý pátek a část noci kvůli zablokované sestupové trase na čtyřtisícovém horském velikánu uvězněna. Po půlnoci místního času se skupina 137 lidí dostala do bezpečí. Těla obětí se záchranáři pokusí letecky přepravit z hory, uvedl ministr Manjun, transport ale podle něj může komplikovat špatné počasí. Pátrací a záchranné akce se podle něj účastní 60 záchranářů a čtyři vrtulníky.

Podle úřadů si otřesy půdy vyžádaly smrt místního horského vůdce a dvanáctileté singapurské dívky. Zbývajících devět obětí zatím nebylo identifikováno, řekl policejní mluvčí. Přístup na Kinabalu bude tři týdny uzavřen, aby mohly být napraveny následky zemětřesení, dodal Manjun.

Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy a pády kamenů, které zatarasily cestu dolů 137 turistům. Ti byli nuceni strávit část dnešní noci na svahu hory, kde teplota klesá v nočních hodinách k nule stupňů Celsia. 

Počáteční snahy přeživší urychleně evakuovat nebyly úspěšné, protože vrtulníky nemohly na hoře vysoké 4095 metrů kvůli špatnému počasí přistát. Na pomoc turistům se vydali zaměstnanci místního přírodního parku a 32 horských vůdců a dnes ve 2:50 místního času (pátek 20:50 SELČ) je dopravili do bezpečí.

Nazí turisté znesvětili posvátnou horu

Místopředseda vlády státu Sabah podle agentury AP označil za viníky tragédie na Kinabalu skupinu deseti cizinců, kteří „projevili neúctu vůči svaté hoře“, když se minulou neděli fotografovali na jejím vrcholku nazí. K „usmíření ducha hory“ bude prý proveden speciální rituál.

V této skupině turistů byli údajně mimo jiné dva Kanaďané, dva Nizozemci a jeden Němec. Podle policejního šéfa státu Sabah je pět z desítky „provinilých“ cizinců stále ještě v Malajsii a bude jim znemožněno ze země odcestovat. Budou prý zadrženi kvůli přečinu „hrubé nemravnosti“.

Otřesy půdy vycházely z hloubky deseti kilometrů a měly epicentrum ve státě Sabah na ostrově Borneo, 54 kilometrů od zmíněné hory. Zemětřesení poničilo turistické chaty a další zařízení na hoře Kinabalu. Kvůli otřesům se také na hoře odlomila část skalního útvaru známého pod názvem Oslí uši.

Podle agentury Reuters byli v době zemětřesení na hoře turisté z 16 zemí - kromě 117 Malajsijců a 38 Singapuřanů také Američané, Nizozemci, Britové, Francouzi, Australané a také turisté z Belgie, Thajska, Filipín, Kazachstánu, Indie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Dánska a Číny. Z nich se 52 dostalo dolů již dříve v pátek.

Vydáno pod