Václav Havel převzal německou mediální cenu Zlatá slepice

Berlín - Německou mediální cenu Zlatá slepice v kategorii politika obdržel ve středu v Berlíně bývalý český prezident Václav Havel. Cenu převzal z rukou někdejšího německého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera. Čestné ocenění, které uděluje vydavatelství Burda, dostal za odvahu, kterou prokázal v boji za svobodu do roku 1989, a za navazující politickou činnost. Havlovi přišla nečekaně poblahopřát i německá kancléřka Angela Merkelová. Chvalořeč na oceněného držel Genscher, který na den přesně před 20 lety z balkonu západoněmecké ambasády v Praze stovkám východních Němců oznámil, že mohou přes ČSSR vycestovat do Západního Německa. O pět týdnů později padla Berlínská zeď.

Havlův boj podle Genschera neměl význam jen pro samotné Československo. Řekl, že Havel se zasazoval za znovusjednocení Německa ještě v době, kdy v něj nedoufali ani mnozí Němci. „Ano, on dodával odvahu ke svobodě, dodával odvahu k boji za svobodu,“ prohlásil Genscher.

Před dvaceti lety se otevřela nová kapitola česko-německých vztahů

Telefonát Evy Pláničkové (zdroj: ČT24)

Bývalý český disident a státník ve své děkovné řeči poznamenal, že Genschera poznal právě na den před 20 lety, když byl na západoněmeckou ambasádu pozván jako zástupce Charty 77. „My, do té doby poměrně apatičtí občané, jsme ožili solidaritou vůči východoněmeckým uprchlíkům,“ řekl Havel. „Cítil jsem také, že se otvírá nová kapitola ve vývoji česko-německých vztahů,“ dodal.

Havel sklidil bouřlivý aplaus téměř dvou tisíc diváků, kteří zaplnili východoberlínský Friedrichstadtpalast, údajně největší divadelní scénu v Evropě, odkud se kdysi mimo jiné vysílala zábavná show Ein Kessel Buntes.

Popřát přišla Havlovi i německá kancléřka Angela Merkelová

Hans-Dietrich Genscher:

„To, co se stalo dnes před 20 lety v Praze, by nebylo možné bez osobností, jakou je Václav Havel a jeho spolubojovníci z Charty 77.“

Největší překvapení večera však nastalo hned po předání ceny, když na pódium vstoupila německá kancléřka Angela Merkelová, aby Havlovi i Genscherovi krátce poděkovala za jejich přínos k událostem, jež vedly ke sjednocení Německa. Nečekaně pak předala Zlatou slepici i Genscherovi. Havlovi se česky omluvila, že nehovoří příliš dobře česky, načež už v němčině připomněla své tři tříměsíční pobyty na československé Akademii věd.

Dvaasedmdesátiletý Havel byl oceněn až na závěr slavnostního večera. Předtím se na pódiu během více než dvou hodin vystřídala řada německých oceněných celebrit, z nichž většina je za hranicemi Německa širšímu publiku neznámá.

Zlatá slepice je cenou převážně východoněmeckého publika   

Zlatá slepice je ve většině kategorií cenou převážně východoněmeckého publika. Předávání trofejí společně organizují společenský časopis SUPERillu a televizní stanice MDR a RBB. V hledišti i na jevišti proto převažovali však představitelé zábavního průmyslu nebo sportovci včetně východoněmeckých legend jako Jens Weissflog a Katarina Wittová. Vedle Havla seděl předseda liberální FDP a pravděpodobně budoucí německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Středeční slavnostní program rámovala hudba zpěvačky Gabrielly Cilmiové, norského vítěze letošního ročníku soutěže Eurovision Song Contest Alexandera Rybaka, který vystoupil i s taneční skupinou, a východoněmecké rockové skupiny Puhdys. O hudební vrchol večera se však postarala operní pěvkyně Barbara Kriegerová, která na počest Havla zazpívala slavnou „měsíční“ árii z Dvořákovy Rusalky. Na závěr večera vystoupila německá skupina The Scorpions se slavným „převratovým“ hitem Wind of Change.

Nové fórum byla východoněmecká obdoba Charty 77   

Havlova Charta 77 se stala vzorem pro východoněmecké Nové fórum, které se v komunistické NDR zformovalo v září roku 1989. Charta se tehdy zasazovala o svobodné vycestování občanů NDR, kteří našli dočasný azyl na pozemku západoněmecké ambasády v Praze a Havel osobně uprchlíkům rozdával jídlo. Za jedno ze svých důležitých poslání v prezidentské funkci pak pokládal usmíření s Němci.

Poněkud neobvyklé pojmenování dostalo ocenění Zlatá slepice na základě přezdívky bavičky a zpěvačky Helgy Hahnemannové, která zemřela v roce 1991. Ceny se udělují od roku 1995. Mezi majitele bronzové sošky o hmotnosti 3,5 kilogramu patří bývalý německý kancléř Helmut Kohl, někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov nebo kancléřka Merkelová.     

Havel v Berlíně pobude až do soboty, kdy obdrží prestižní ocenění Quadriga. Stejné pocty se dostane například Gorbačovovi a předsedovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi.

Vydáno pod