V ulicích amerického St. Louis se protestovalo po osvobození policisty

Stovky lidí vyšly v noci na sobotu demonstrovat do ulic města St. Louis poté, co soud v americkém státě Missouri zprostil viny bělošského policistu, který v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha. Policisté uvedli, že někteří účastníci protestu na ně zaútočili kameny a láhvemi s vodou. Policie proti nim zasáhla pepřovým sprejem a 13 lidí zatkla. Čtyři příslušníci bezpečnostních sil utrpěli při střetech zranění.

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynul jeho výrok, že prchajícího zabije. Černocha usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého 24letého Anthonyho Lamara Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA pouze po Stockleym. Prokuratura je přesvědčena, že ji tam policista po incidentu sám narafičil.

Soudce Timothy Wilson o tom nicméně zapochyboval, přičemž poukázal na to, že černoch byl podezřelý z obchodování s drogami. „Obchodník s heroinem ve městě bez střelné zbraně by byla skutečná anomálie,“ řekl. Policistovi hrozil doživotní trest vězení.

V centru St. Louis po skončení pátečního soudního jednání uspořádalo protestní pochod asi 600 lidí. Později se demonstranti podle agentury AP přesunuli do jedné z bohatých čtvrtí města. V zamýšleném zablokování dálnice policie demonstrantům zabránila.

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolalo zastřelení neozbrojeného černocha Michaela Browna rozsáhlé násilné protesty.