V Indonésii se stále pohřešují po tsunami stovky lidí

Jakarta - Záchranáři v Indonésii se obávají, že počet obětí pondělního zemětřesení a následné přívalové vlny tsunami z dosavadních 343 výrazně stoupne. Pohřešováno je totiž stále dalších 338 lidí, které mohla tsunami spláchnout. Indonésie se vypořádává i s následky erupce sopky Merapi, která si vyžádala několik desítek lidských životů. Dnes pozůstalí uložili 33 obětí do hromadného hrobu. Ale návrat desetitisíců obyvatel do domovů na svazích vulkánu je stále ještě nebezpečný.

Podle úřadů systém pro varování před tsunami, který byl instalován po katastrofálním zemětřesení a přívalové vlně z prosince 2004, před měsícem zkolaboval, protože nebyl vhodně udržován.

Na postižených ostrovech Mentawai pátrací i záchranářské týmy, které se na místo kvůli jeho odlehlosti dostaly s několikadenním zpožděním, našly silnice i pláže plné mrtvých těl. Rozsáhlé oblasti jsou stále zaplaveny vodou, která strhala i obydlí. Odborníci nevylučují, že přívalová vlna, jejíž výška byla původně stanovena na tři metry, mohla mít i šest metrů.

Týmy již ztrácejí naději, že by našly naživu někoho z pohřešovaných. „Záchranáři jsou přesvědčeni, že mnoho těl bylo strženo do moře,“ upozornil šéf střediska pro likvidaci katastrof v provincii Západní Sumatra Harmensyah.

K dosavadní bilanci tsunami patří dvě desítky vesnic srovnaných se zemí a desetitisíce lidí bez střechy nad hlavou.

Asi 1 300 kilometrů na východ na ostrově Jáva se pomalu uklidňuje sopka Merapi, ale nebezpečí nových erupcí je stále vysoké. Kromě 33 mrtvých také 17 lidí zůstává hospitalizováno, většinou s vážnými popáleninami.