V dědových stopách: Vnuk pilota z Hirošimy velí bombardérům

New York - Do čela letky amerických strategických bombardérů se postavil vnuk a jmenovec pilota, který v roce 1945 navedl letoun s atomovou bombou nad japonskou Hirošimu. Brigádní generál Paul Tibbets IV. převzal velení 509. bombardovací letky se sídlem na základně Whiteman v americkém státě Missouri. Útvar disponuje dvacítkou letadel B-2 schopných nést jadernou nálož.

Velitelův dědeček Paul Tibbets pilotoval letoun, který 6. srpna 1945 přinesl smrt 150 000 obyvatel Hirošimy a jejího okolí. Letadlo neslo uranovovu bombu přezdívanou Little Boy (Chlapeček) a jmenovalo se po Tibbetsově matce Enola Gay. Válka pak brzy skončila kapitulací Japonska, ale ještě předtím, 9. srpna, byla svržena druhá atomová bomba na Nagasaki, která si vyžádala přes 70 000 životů.

Válečný veterán Tibbets zemřel v roce 2007 ve věku 92 let. Přestože byl během svého života vystaven za svou misi i nenávistným útokům, jeho vnuk se za něj nestydí. „Byl by pyšný na dnešní 509. letku a povzbuzoval by naše piloty, aby pokračovali ve velkém díle,“ prohlásil Tibbets IV.

Vydáno pod