V Číně se zatýká kvůli kontaminovanému mléku

Peking - Čínská policie dnes zadržela dalších 12 lidí v souvislosti se skandálem kolem kojeneckého sušeného mléka kontaminovaného průmyslovou látkou melaminem. Po jeho konzumaci už zemřelo další dítě, celkem jsou to dosud čtyři, dalších více než 6244 má zdravotní problémy a 158 trpí akutním selháním ledvin.

Š' Kuej-čung, mluvčí policie provincie Che-pej, uvedl, že ve vazbě je nyní 18 lidí spojených s kontaminací mléka. Šest zadržených údajně prodávalo melamin mlékařům, zatímco zbylých dvanáct jsou dodavatelé mléka obvinění z toho, že prodávali kontaminovanou surovinu.

Policie také zabavila 300 kilogramů podezřelých chemikálií včetně 223 kilogramů melaminu. Jeden z podezřelých policii vypověděl, že od února 2007 do července 2008 nakoupil 200 dvacetikilogramových pytlů melaminu, z nichž jeden stojí 200 jüanů (necelých 500 korun) a prodával je dodavatelům mléka.

Čínská vláda v čele s premiérem Wen Ťia-paem nařídila „kontrolu mléčného průmyslu v celé zemi“. Kontroly zahrnou vše počínaje krmivem pro dojnice přes dodavatele, subdodavatele až po vlastní mlékárny. Pátrat se má po všech podezřelých chemikáliích v mléce, ale i zda je dodržováno množství povolených přísad v mléčných výrobcích.

V hlavním městě provincie Che-pej, kde sídlí kanceláře mlékárny Sanlu spojené s většinou případů dětí trpících zdravotními problémy po konzumaci sušeného mléka, pokračuje odškodňování za sušené mléko stahované z trhu. Desítky rodičů, někteří s dětmi v náručí, se tu dnes stejně jako v předchozích dnech shromáždily, aby dostaly zpátky peníze za nakoupené zboží. Nálada ve frontě čekajících byla klidná, ale rodiče se navzájem svěřovali s nejistotou v otázce, která značka kojenecké stravy je tedy bezpečná.

Nynější krize znovu vyvolala otázky, do jaké míry je účinná zpřísněná kontrola, kterou Čína slíbila po sérii skandálů kolem zdravotně závadných potravin, léků a dalších výrobků. V roce 2004 zemřelo minimálně 13 dětí ve východočínské provincii An-chuej na podvýživu, protože dostávaly padělané sušené mléko, které nemělo potřebnou výživnou hodnotu. V roce 2006 zemřelo v Panamě 83 lidí po požití léku kontaminovaného toxinem vyrobeným v Číně.

Čínské kontaminované mléko
Zdroj: ČT24/ČTK