V Číně se protestovalo proti japonskému vylodění na ostrovech

Peking/Tokio - V nejméně šesti čínských městech se demonstrovalo proti vylodění japonských nacionalistů na sporných ostrovech ve Východočínském moři, na něž si činí nárok Čína i Japonsko. Informovala o tom agentura AFP. Na jeden z ostrovů, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü-tchaj, dnes přes ostré protesty Pekingu vstoupilo nejméně deset Japonců. Ostrovy ležící asi 200 kilometrů severovýchodně od Tchaj-wanu spravuje Japonsko, ale nároky si na ně činí jak Čína, tak i Tchaj-wan.

Největší demonstrace se konala před japonským konzulátem ve městě Kuang-čou na jihu země. Před úřadem se sešla asi stovka Číňanů mávajících státními vlajkami. Mnozí z nich nesli transparenty vyzývající Tokio, aby se nároku na ostrovy vzdalo.

K ostrovům dnes časně ráno dorazila dvacítka lodí s několika japonskými poslanci a s nacionalistickými aktivisty. Zhruba deset z nich přeplavalo na největší ostrov v souostroví, kam také dopravili japonskou vlajku.

Japonské úřady oznámily, že skupina neměla povolení na ostrovy vstoupit. Všechny nacionalisty, kteří se na sporném souostroví vylodili, proto krátce vyslýchali japonští celníci, nikdo ale nebyl obviněn z žádného přečinu.

Kvůli souostroví panuje mezi Pekingem a Tokiem už dlouho napětí. Japonsko v pátek vyhostilo 14 čínských aktivistů, kteří ve středu přistáli s rybářským člunem u jednoho z ostrovů a vyvěsili tam čínskou vlajku.