Trump chce bojovat proti fake news odebíráním vysílacích licencí

Trumpův boj s falešnými zprávami (zdroj: ČT24)

Americký prezident Donald Trump navrhl odebrat licenci síti televizních kanálů NBC, které podle něj šíří nepravdivé zprávy. Podle serveru Politico je ovšem výhrůžka planá, protože žádný federální úřad, který vláda kontroluje, licence televizním sítím nevydává.

Šéfa Bílého domu pohoršilo několik informací, které tento týden televize NBC News vypustila do světa. Ve středu se objevila zpráva, že Trump v červenci překvapil své poradce návrhem, aby se americký jaderný arzenál desetinásobně zvýšil. Právě tento návrh měl podle americké televize vyvolat pobouřenou reakci ministra zahraničí Rexe Tillersona, který prezidenta označil za „hlupáka“.

NBC
Zdroj: ČT24

Šéf diplomacie chtěl podle NBC News kvůli sporu s prezidentem rezignovat, což mu údajně rozmluvil viceprezident Mike Pence. Tillerson později zprávu televize popřel.

Důrazné dementi vydal i Bílý dům a na Twitteru se ozval sám Trump. „Prolhaná NBC News si vymyslela zprávu, že chci desetkrát zvýšit jaderný arzenál USA. Je to čirá fikce, co mě má ponížit. NBC=CNN,“ napsal prezident a přiřadil k sobě dva zpravodajské kanály, které jsou nejčastějším terčem jeho kritiky.

V dalším tweetu Trump napsal, že „televizní zprávy jsou tak stranické, zkreslené a falešné, že licenci je třeba zpochybnit a v případě potřeby zrušit“.

Podle serveru Politico není jasné, jakou cestou by Trump chtěl licenci sítě NBC zpochybnit. Telekomunikační regulátor FCC vydává vysílací licence přímo televizním stanicím, nikoli televizním sítím. NBC jako firma provozuje několik licencovaných stanic a své pořady poskytuje i stanicím s jinými vlastníky.

Odebrání licence televiznímu kanálu je v USA navíc krajně neobvyklé a možné důvody jsou velmi omezené. Podle expertů je prakticky jediným možným předpokladem pravomocné odsouzení za závažný trestný čin. „Je to planá výhrůžka. To poslední, čeho by se NBC měla bát, je ohrožení svých vysílacích licencí,“ komentoval spor Andrew Schwartzman z Georgetownské univerzity.

Společnost Comcast
Zdroj: ČT24

Trumpovi kritici poukazují na omezování svobody slova

Kritici prezidentovi a jeho spolupracovníkům vyčítají, že se snaží omezovat svobodu tisku, což je v přímém rozporu s prvním dodatkem americké ústavy. Sám Donald Trump se ale brání a odkazuje se na ten samý dodatek, který zaručuje také svobodu slova.

„Když jakýkoli prezident říká, že by měly být ohrožené vysílací licence, protože není spokojený s mediálním pokrytím, tak je to skutečně nebezpečný problém,“ upozorňuje ústavní právník Floyd Abrams.

Akcie amerických mediálních domů v reakci na Trumpova slova zaznamenaly propady v řádech procent. Comcast, pod který spadá kritizovaná stanice NBC, oslabil o 8 desetin procenta – 21st Century Fox skoro o tři.