Trojí volby v Srbsku: Prezidenta určí až druhé kolo

Bělehrad - Demokratická strana dosavadního prezidenta Borise Tadiče vítězí v parlamentních volbách v Srbsku před opozičními konzervativci Tomislava Nikoliče, náskok je ale velmi těsný. Rozdíl mezi oběma stranami byl v jednu chvíli pouze jedna desetina procenta. O nové hlavě státu voliči podle očekávání v prvním kole prezidentských voleb nerozhodli. Po sečtení více než třetiny odevzdaných hlasů si lépe vede nynější prezident Tadič. Získal zatím 26 procent, zatímco jeho největší rival a šéf národních konzervativců Nikolič necelých 25 procent. Oba tak za dva týdny s nejvyšší pravděpodobností čeká rozhodující druhé kolo.

Dnešní trojí volby v Srbsku - do parlamentu, místních samospráv a volby hlavy státu - rozhodnou o tom, zda bude země pokračovat v prozápadním kurzu, nebo dá přednost euroskeptičtějšímu nacionalismu. Dosavadní prezident Tadič, který je považován za umírněného, požadoval rychlý vstup do EU a slibuje, že v případě vítězství rychle sestaví vládu.

Ruskem podporovaný Nikolič, jenž před obratem k proevropskému kurzu před několika lety prohlašoval, že by byl raději, kdyby Srbsko bylo spíš ruskou provincií než členem EU, nyní tvrdí, že pozici Srbska vidí „na Západě i na Východě“. „Evropská unie je náš cíl,“ prohlásil dnes Nikolič po odvolení. „Chceme EU, pokud chce EU nás,“ citovala agentura Reuters politika, který v minulosti pracoval jako správce hřbitova.

Slušný výsledek slibují předběžné výsledky nynějšímu koaličnímu partnerovi liberálů, Socialistické straně Srbska někdejšího autokratického prezidenta Slobodana Miloševiče. Socialisté zatím získali 14,4 procent hlasů, o skoro sedm procentních bodů více než v předchozích volbách před čtyřmi lety.

Volby v Srbsku
Zdroj: ČTK/AP/Zveki

Podle volebních pozorovatelů byla účast v prvních hodinách po otevření místností největší od roku 2000, kdy prodemokratické síly odstavily od moci prezidenta Miloševiče. Konkrétnější údaje o účasti zatím zveřejněny nebyly. Napětí panovalo pouze v Kosovu, kde se i přes zákaz kosovských úřadů chystali k volbám příslušníci tamní srbské menšiny. Srbsko nezávislost Kosova neuznává.

Volby v Srbsku se konají v době, kdy se země potýká s propadem ekonomiky a 24procentní nezaměstnaností. Průměrný plat v Srbsku činí v přepočtu necelých 10 tisíc korun a mezi obyvateli panovala nespokojenost s tím, jak se dosavadní vláda snažila ekonomické obtíže řešit.