Tisk: Sarkozy z druhého kola jako vítěz nevzejde, krajní pravice sílí

Paříž - Evropské deníky nevěří Nicolasi Sarkozymu, že zvítězí ve druhém kole prezidentských voleb ve Francii a setrvá ve funkci. Evropu zaujal výsledek krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové, která skončila na třetím místě s rekordním skóre. Některé listy upozorňují, že téměř třetina voličů hlasovala pro kandidáta nepřátelského vůči globalizaci či EU. Francouzské listy zdůrazňují především výhru socialisty Françoise Hollanda a vysokou účast voličů.

Francouzské listy píší, že výsledek připomíná „náladu 21. dubna“, kdy před deseti lety otec Le Penové postoupil do druhého kola. „Republikánská Francie se znovu po prvním kole prezidentských voleb probouzí s neurčitým pocitem kocoviny,“ uvedl ekonomický list Les Echos. Podle něj „padne na kampaň před druhým kolem stín“ Le Penové.

Levicový Libération se domnívá, že „krajní pravice nikdy nebyla ve Francii tak silná“. „Dává to prvnímu kolu nádech 21. dubna, i když ne tak tragický, jak před deseti lety, ale stále znepokojivý,“ píše Libération. „Levicová fronta cítila nebezpečí a jako jediná mezi velkými stranami označila Národní frontu jako svého nepřítele,“ napsal komunistický l'Humanité. Hnutí Levicová fronta podporovalo Mélenchona, Le Penová je kandidátkou Národní fronty.

Marine Le Penová a Jean-Luc Melenchon
Zdroj: ČT24/Wikipedia

Pravicový Le Figaro uznává, že první místo je pro Hollanda „určitou výhodou, ale ne rozhodující vzhledem ke zklamání, jakým je výsledek Mélenchona“. List píše, že ohromnou výzvou pro Sarkozyho je nyní „najít správná slova, postoje a iniciativy, které by zabránily předání (prezidentského) Elysejského paláce levici“. „Výhodu má nyní François Hollande. Nicolas Sarkozy je v každém případě u zdi. Ale právě v takových situacích je pro své protivníky nejnebezpečnější,“ napsal regionální list Républicain Lorrain.

Podle britských Financial Times je šokem večera právě její výsledek. Ekonomický deník cituje Hollanda, podle něhož je to „nový signál“ o hněvu a frustraci Francouzů. „Snadno odrazila v souboji o třetí místo Mélenchona, který na svá shromáždění ohnivou rétorikou a hněvem přitahoval velké davy. Jeho výsledek je nižší, než jeho stoupenci čekali, ale stále budou doufat, že může stáhnout méně radikálního Hollanda více doleva výměnou za podporu ve druhém kole,“ uvádějí FT.

François Hollande
Zdroj: ČTK/AP/Francois Mori

The Guardian se také domnívá, že Hollande se přiblížil k tomu, aby se stal prvním socialistickým prezidentem za 17 let. Nicméně překvapivý počet hlasů pro Le Penovou podpořil celkové skóre pravice a znamená, že druhé kolo bude na ostří nože. List připomíná, že Evropa bude hlasování pozorně sledovat, protože Hollandovo vítězství by bylo pro evropskou politiku obratem.

Znamenalo by jedno z mála vítězství pro levici v Evropě, která se v posledních letech posunula doprava. Německá kancléřka Angela Merkelová by také vypadala izolovanější ve svém naléhání na striktní úsporná opatření. Hollande je proti politice založené na škrtech a slíbil rozšířit evropský fiskální pakt o opatření na podporu zaměstnanosti a růstu, dodal The Guardian.

Předvolební kampaň ve Francii
Zdroj: ČTK/AP/AP Photo

The Economist:

„Sarkozy je působivým politickým hráčem, což by mu mohlo pomoci v nadcházejících televizních debatách…, ale dynamika je nyní hodně na straně Hollanda. Průzkumy ho vytrvale určovaly jako vítěze rozdílem šesti až 16 procent. Žádný kandidát zatím nepřekonal takovou ztrátu.“

Před několika týdny vyvolal ve Francii pozdvižení, když napsal, že země se nechce podívat pravdě do očí a smířit se s politikou škrtů. „O tomto úniku před skutečností něco říká, že centrista François Bayrou, který varoval voliče, že je čekají obtížná rozhodování a těžké časy, skončil na mizerném pátém místě,“ uvedl The Economist.

Podporou Hollanda Francouzi „volili pro Řecko“ píše hlavní řecký list Ta Nea, který ho minulý týden kvůli jeho podpoře růstovým opatřením oproti úsporné politice prosazované duem Merkelová-Sarkozy označil za „evropského Roosevelta“. „Sarkozyho porážku, která oslabuje jeho pozici v duelu s Hollandem…, doprovází mimořádný volební úspěch krajně pravicové Národní fronty,“ napsal německý Berliner Morgenpost.

Francois Hollande
Zdroj: ČT24

Řada německých listů upozorňuje na vzestup Mélenchona a zdůrazňuje, že skoro třetina voličů hlasovala pro kandidáta nepřátelského vůči globalizaci či EU. „Hollande a Sarkozy se budou muset nyní snažit získat tento impozantní rezervoár nespokojených,“ píše berlínský Tagesspiegel.

Die Zeit upozorňuje, že o příštím prezidentovi rozhodnou voliči ostatních stran. „Tyto francouzské prezidentské volby se zapsaly do dějin hned prvním kolem. Ukázaly, že Francouzi se chtějí Sarkozyho zbavit za každou cenu a bez ohledu na to, kdo po něm přijde,“ napsal Financial Times Deutschland s tím, že výsledek znamená velkou šanci, ale i velké riziko. Velká šance prý paradoxně spočívá v Hollandově mdlé osobnosti a v málo rozhodném jednání.

Die Welt upozornil na to, že Sarkozy je prvním úřadujícím prezidentem v historii páté republiky, který získal v prvním kole méně hlasů než jeho vyzývatel. „Před ním šli Charles de Gaulle, Valéry Giscard d'Estaing, François Mitterrand a Jacques Chirac do rozhodujícího klání s výhodou náskoku,“ dodal Die Welt.