Americký nejvyšší soud umožnil vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračovat v restriktivní uprchlické politice. Na její žádost zablokoval rozhodnutí federálního odvolacího soudu, podle jehož výkladu by do země mohl být do konce října umožněn vstup až 24 tisícům dalších uprchlíků. Uvedla to agentura AP.
Soud umožnil Trumpovi pokračovat v zákazu přijímání uprchlíků
Soudy mají 10. října projednat, zda je legální zákaz vstupu do USA cestujícím ze šesti převážně muslimských zemí, tedy Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, a zákaz přijímání uprchlíků odkudkoli na světě. Ovšem tento 90denní zákaz vstupu do USA vyprší koncem září a 120denní zákaz přijímání uprchlíků o měsíc později. Není tedy jasné, o čem budou soudy rozhodovat, podotkla AP.
Trump 6. března zakázal cestujícím ze šesti převážně muslimských zemí na 90 dní vstup do USA a na 120 dní znemožnil vstup do země lidem, kteří by mohli být uznáni jako uprchlíci. Nařízení zdůvodnil jako prevenci před teroristickými útoky.
Americké soudy následně tento zákaz zúžily. Minulý týden rozhodly, že zákaz cest obyvatel šesti většinově muslimských zemí do Spojených států se nevztahuje na prarodiče lidí žijících v USA, jejich tety, strýce, bratrance a sestřenice. Nejnovější verdikt nejvyššího soudu je tak Trumpovým částečným vítězstvím.
Bývalý prezident Carter: USA jsou spíše oligarchií než demokracií
Podle bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera jsou Spojené státy „více oligarchií než demokracií.“ Současného prezidenta označil v úterním výročním projevu ve svém institutu Carter Center v Atlantě za zklamání na světové politické scéně. „Udržujte mír, prosazujte lidská práva a říkejte pravdu,“ poradil Carter nynějšímu nájemníkovi Bílého domu.
Carter se domnívá, že by Trump měl otevřeně hovořit se Severní Koreou o mírové smlouvě spíše než jí hrozit. „Pokud bych do Pchjongjangu nejel sám, poslal bych tam svého nejlepšího člověka,“ řekl Carter a dodal, že on byl v KLDR třikrát.
Člen Demokratické strany a 39. prezident Spojených států podle svých slov nedoufá, že jeho republikánský nástupce v úřadu nebo členové jeho rodiny zprostředkují mír mezi Izraelem a Palestinci. Nemyslí si, že přijdou s řešením, které bude spravedlivé vůči Palestincům.
Trump se odklonil od dlouhodobé pozice USA, která prosazovala existenci dvou samostatných států Izraele a Palestiny. Na Blízký východ poslal vyjednávat o obnovení mírových rozhovorů svého zetě Jareda Kushnera, který se hlásí k ortodoxnímu judaismu.
- Dvaadevadesátiletý Carter je druhým nejstarším žijícím americkým prezidentem a čtvrtým nejdéle žijícím prezidentem v historii. O rok starší je George Bush starší. Prezidentem USA byl Carter v letech 1977 až 1981. V roce 2002 obdržel za aktivity na poli lidských práv Nobelovu cenu míru.