Šimpanzi, kteří se dělí se samicemi o maso, mají častěji sex

Washington - Šimpanzí samice dávají při páření přednost samcům, kteří se s nimi dělí o maso. Ve své studii k tomu dospěli vědci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Lipsku, kteří zkoumali tyto primáty v přírodní rezervaci Tai v Pobřeží slonoviny. Samci ochotní dělit se o kořist ze svých loveckých výprav se páří dvakrát častěji než jejich sobečtější kolegové, upřesnili experti, kteří výsledky svého bádání zveřejnili v nejnovějším vydání časopisu PLoS One.

„Dohoda“ mezi šimpanzími samci a samicemi je přitom dlouhodobá. Znamená to, že šimpanzi se se svými partnerkami dělí o své úlovky i v době, kdy samice nejsou plodné, a čekají na jejich období plodnosti, kdy s nimi kopulují. 

Maso je pro jídelníček šimpanzů velmi důležité, protože je bohaté na proteiny. Šimpanzí samice ale obvykle samy neloví, a tak těžko maso shánějí. „Dělením se (o potravu) samci zvyšují svou šanci k páření a samice takto zase zvyšují svůj příjem kalorií,“ uvedla účastnice projektu Cristina Gomesová.


O teorii výměny masa za sex u šimpanzů odborníci uvažovali již dříve, nikdy se jim ji ale nepodařilo prokázat, protože předpokládali přímý obchod, při němž samec nabídne samici maso a hned poté se ní páří. 

„Pozorovali jsme šimpanzí samice, když nebyly v estru, to znamená, když neměly zvýšenou sexuální vnímavost a nekopulovaly. Samci se s nimi přesto dělili - kupříkladu jeden den nabídli samici maso a kopulovali s ní až o den či dva později,“ popsala Gomesová. 

Zmíněná zjištění by podle ní mohla přispět i k pochopení lidské evoluce,
konkrétně ke spojitosti „loveckých schopností a úspěchů při reprodukci“.

Vydáno pod