Gaza - Po sedmi dnech ostřelování v Gaze vládne strach. Ulice jsou pusté, vládní budovy i civilní správa skončily v troskách, elektřina není, plyn došel. V přeplněných nemocnicích už ošetřují jen těžká zranění. Milion a půl obyvatel Gazy se v hrůze ze zvuku letadel krčí v domech s rozbitými okny. Ven do ledového počasí se odvažují jen při shánění jídla. "Gaza hoří, děti nemají co jíst, elektřina nejde, pomalu umíráme," říká obyvatel oblasti Mohammed Nagib.
Sedmý den bojů v Gaze - obyvatelům hrozí humanitární krize
Sedm dní už trvá izraelské bombardování palestinských cílů v Gaze a souběžně s tím radikálové palestinského Hamasu pokračují v raketových útocích na Izrael. Počet mrtvých Palestinců podle zveřejněných údajů dosáhl čísla 425. Čtvrtina z toho přitom připadá na ženy a děti. Zraněných jsou dva tisíce. Ve válečné zóně se navíc každým přibývajícím dnem zhoršuje humanitární situace.
„Vůbec poprvé jsme byli v Gaze svědky žebrání a vybírání odpadků. Izraelská vláda přesto s poukazem na pokračující humanitární konvoje s pomocí tvrdí, že situace není krizová,“ komentuje situaci Karen Koning AbuZaydová z agentury OSN pro palestinské uprchlíky.
Izrael: Žádná humanitární krize Gaze nehrozí
Izrael přesto dál trvá na tom, že v Gaze není žádná humanitární katastrofa a není potřeba žádné humanitární příměří. „V Gaze se všechno zhroutilo, při bombardování dál umírají nevinní lidé. Umřeli i dva naši zaměstnanci,“ namítá dál Karen Koning AbuZaydová.
V pátek dopoledne Izrael alespoň umožnil evakuaci 350 lidí z Gazy autobusy do Jordánska. Několikahodinový humanitární konvoj otevřel dveře Izraele jen držitelům zahraničních pasů. Většinou amerických, ruských, ukrajinských a běloruských. Jejich palestinští rodinní příslušníci ale museli zůstat ve vojenské zóně.
Statisíce obyvatel Gazy, kteří už přes týden žijí přímo na frontové linii války Hamasu a Izraele, se ale obávají, že to nejhorší teprve přijde. Civilních obětí při pozemní invazi izraelských tanků by mohly být stovky.