Ruská televize: Lukašenko je jako Hitler

Moskva - První kanál ruské televize v neděli večer do krajnosti vystupňoval svou kritickou kampaň proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Televizní stanice kontrolovaná vládou ho přirovnala k diktátorům Adolfu Hitlerovi a Josifu Stalinovi a uvedla, že Lukašenko trpí duševní chorobou. Útočná diskreditační kampaň je podle ruských médií zacílená k prosincovým prezidentským volbám, v nichž Lukašenko bude usilovat už o čtvrtý mandát. Podle běloruských médií je ale Lukašenkovo znovuzvolení i navzdory ruskému odporu vysoce pravděpodobné.

Lukašenko je paranoik, který přeceňuje vlastní význam a není schopen rozpoznat dopad svých skutků, prohlásil v televizním pořadu Vremja ruský psycholog Dmitrij Ščigelskij. „Projevuje se u něj psychopatie, tedy nemoc, kterou trpěli Adolf Hitler a Josif Stalin,“ poznamenal. Jeho kolegyně Varvara Morosanovová zase nalezla v Lukašenkově chování známky sadismu.

První kanál, který je v Rusku nejsledovanější televizní stanicí, se tak fakticky připojil ke kampani televize NTV, která minulý týden vysílala už čtvrtý díl seriálu Kmotrovský tatíček. Série dokumentů se věnuje údajným Lukašenkovým kauzám, mezi které stanice řadí únosy lidí i politické vraždy.

Telefonát Barbory Šámalové (zdroj: ČT24)