Republikánský kandidát Graham chce přitvrdit v boji proti IS

Central (USA) - Již devátým republikánským kandidátem na prezidenta USA se stal senátor Lindsey Graham. Podle průzkumů však spíše patří k méně pravděpodobným vítězům republikánských primárek. Svou kandidaturu pojal jihokarolínský politik a zahraničněpolitický „jestřáb“ jako tažení proti nebezpečí, která Spojeným státům hrozí zvenčí, a prohlásil, že je „připraven stát se od prvního dne vrchním velitelem“.

„Mám s naší národní bezpečností větší zkušenosti než kdokoli jiný z kandidátů. Včetně vás, Hillary,“ vymezil se Graham vůči demokratické favoritce voleb a bývalé ministryni zahraničí Hillary Clintonové. V projevu v domovském městě Central hovořil zejména o bezpečnostních a zahraničněpolitických tématech. Prioritou je pro něj přitvrzení v boji s islámskými extremisty, který prý prezident Barack Obama nevede dostatečně razantně. Podle Grahama měl například nechat v Iráku dostatečný počet amerických vojáků po skončení války, což by předešlo současné zoufalé bezpečnostní situaci v zemi a rozmachu radikálů z Islámského státu.

„Chci být prezidentem, abych porazil nepřátele, kteří se nás pokoušejí zabít. Ne abych je sankcionoval nebo kritizoval. Nikdy se nebudeme těšit z poklidné koexistence s radikálním islámem, protože jeho stoupenci se snaží zničit nás a náš způsob života,“ zdůvodnil své přesvědčení o nutnosti přitvrdit politiku namířenou vůči islámským extremistům muž, k jehož spojencům patří vlivný senátor John McCain.

Graham se zařadil do početného seznamu republikánů, kteří oznámili svůj zájem ucházet se o nominaci v primárkách. Dosavadní osmičku tvoří konzervativní senátoři Ted Cruz a Rand Paul, jejich kolega z horní komory Kongresu a syn hispánských přistěhovalců Marco Rubio, černošský lékař Ben Carson, někdejší šéfka počítačové společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinaová, bývalí guvernéři Arkansasu a New Yorku Mike Huckabee a George Pataki a druhý muž minulých republikánských primárek Rick Santorum. Očekává se, že kandidaturu brzy ohlásí i bývalý floridský guvernér Jeb Bush nebo guvernéři New Jersey Chris Christie či Wisconsinu Scott Walker. Průzkumy dávají šanci na úspěch především Bushovi a Walkerovi.

Mezi demokraty je zatím situace jednoznačná, jasnou favoritkou na vítězství v primárkách je bývalá první dáma Clintonová.