Rekordman Baumgartner: Padouch, nebo hrdina?

Salcburk (Rakousko) – Před třemi týdny rakouský národní hrdina, dnes se zodpovídá před soudy z ublížení na těle. „Nadzvukový skokan“ Felix Baumgartner skočil 14. října z výšky 39 kilometrů a během čtyřminutového volného pádu dosáhl nadzvukové rychlosti.

Příští úterý má soud v Salcburku rozhodnout o odvolání Baumgartnera proti rozsudku soudu první instance ve věci napadení řeckého řidiče, jemuž prý extrémní sportovec dal ránu pěstí. Baumgartner byl už v dubnu prvoinstančně odsouzen k pokutě, ale odvolal se.

Incident se odehrál 30. září 2010 nedaleko salcburské Red Bull Areny. V koloně si do vlasů vjeli řidiči osobního a nákladního vozu. Podle prvního rozsudku se Baumgartner do sporu vmísil a postavil se na stranu prvního řidiče. Řek do Baumgartnera strčil, což si dobrodruh nenechal líbit a uhodil muže takovou silou, že mu zůsobil tržnou ránu v obličeji. Baumgartner v dubnu tvrdil, že řidiče nebil. Přesto byl nepravomocně odsouzen k pokutě ve výši 1 500 eur (přes 37 500 korun).

Felix Baumgartner 14. října nad americkým státem Nové Mexiko skočil z kapsle zavěšené na balonu z výšky 39 kilometrů. Překonal tak několik rekordů včetně toho, že při více než čtyři minuty trvajícím volném pádu dosáhl nadzvukové rychlosti, kterou překonal o výrazných 265 kilometrů za hodinu.