Prokuratura chce pozatýkat vedení Muslimského bratrstva

Káhira - Egyptská prokuratura vydala příkaz k zatčení vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Badího. Obvinila jej z rozpoutání násilí před sídlem republikánské gardy, při němž v pondělí zahynulo 55 lidí. Zatykač se týká i dalších vedoucích představitelů islamistického hnutí. Jeho mluvčí nicméně oznámil, že nikdo z vůdců dosud zatčen nebyl.

Během pondělní přestřelky u armádního objektu, v němž je zadržován sesazený prezident Muhammad Mursí, zastřelili vojáci desítky demonstrujících islamistů. Armáda tvrdí, že pouze reagovala na útok proti objektu, zatímco podle Muslimského bratrstva šlo o „masakr“ při pokojném protestu.

Při pohřbech zastřelených lidí se dnes v Káhiře shromáždily tisíce Mursího stoupenců, kteří požadují návrat prezidenta k moci. V ulicích jsou i jeho odpůrci, k žádným násilným střetům však zatím nedošlo. Mluvčí Muslimského bratrstva označil Badího obvinění za pokus o narušení islamistických protestů.

V médiích se už minulý týden objevila zpráva, že Badího zatkla armáda, Muslimské bratrstvo však zprávu vzápětí dementovalo. Vůdce hnutí od té doby vyzývá k pokračování demonstrací, v reakci na pondělní incident volalo bratrstvo dokonce po povstání.

Napjatá situace v Egyptě trvá (zdroj: ČT24)

USA dodají do Egypta stíhačky 

Spojené státy dodají Egyptu další čtyři stíhačky typu F16. A to i přes současnou napjatou situaci v zemi. Oznámily to zdroje z amerického ministerstva obrany. Podle nich letouny do Egypta dorazí už v srpnu. Dalších osm strojů bude k dodání v prosinci. Sesazení prezidenta Mursího Washington odmítl označit jako puč. V opačném případě by americké zákony dodávky jakékoliv další pomoci egyptské armádě zakázaly.

Vydáno pod