Polský soud definitivně uzavřel kauzu čečenského vůdce

Varšava - Polský soud dnes zamítl odvolání ve věci čečenského exilového vůdce Achmeda Zakajeva, který už dříve získal politický azyl v Británii a jehož vydání se domáhalo Rusko. Soud považuje případ za uzavřený a Zakajeva do Ruska nevydá.

Zakajev byl 17. září na základě zatykače vydaného Moskvou zadržen v Polsku, kam přijel na Světový kongres čečenského národa. Polsko jako člen Interpolu muselo Zakajeva zadržet, protože Moskva na něho vydala mezinárodní zatykač kvůli obvinění z terorismu a dalších zločinů. Polský soud ale zamítl extradici (vydání k trestnímu stíhání do zahraničí) s odůvodněním, že právo na azyl udělené Británií je platné i pro ostatní členy Evropské unie. Žalobci se proti rozhodnutí ale odvolali a soud až dnes celou kauzu definitivně uzavřel.

Rusko se už léta dožaduje vydání jednapadesátiletého Zakajeva, jehož viní z terorismu, vražd a únosů, jež spadají do období rusko-čečenských válek v 90. letech. Žádná země dosud ruské žádosti o vydání Zakajeva nevyhověla. Kromě Británie a Polska to v minulosti odmítlo učinit Dánsko.