OSN vyzvala k posílení jednotek v Afghánistánu

New York - Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek prodloužila mandát mezinárodních jednotek v Afghánistánu o jeden rok a vyzvala k jejich posílení. S podobnou výzvou přišlo nedávno i vedení NATO. Rezoluce číslo 1890, kterou přijalo 15 členů rady jednomyslně, povoluje mezinárodní misi ISAF, kterou řídí Severoatlantická aliance, působit v této asijské zemi do 13. října 2010. „Rada uznává potřebu více posílit ISAF, aby se jí umožnilo vést úspěšně veškeré operační úkoly. V tomto smyslu vyzývá všechny členské státy (OSN), aby této misi poskytly personál, vybavení a další prostředky,“ uvádí text rezoluce bez číselného upřesnění požadovaného posílení.

RB OSN hlasovala v době, kdy vláda amerického prezidenta Baracka Obamy promýšlí co nejlepší strategii k ubránění amerických zájmů proti tamní dvojí hrozbě. A to ze strany radikálního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida v Afghánistánu, kde islámští vzbouřenci zaznamenávají úspěchy. Bílý dům především zvažuje žádost vojenského velení na vyslání dalších 10.000 až 40.000 amerických vojáků do Afghánistánu s cílem zlomit odpor talibanců do 12 měsíců. Obama má dnes o strategii v Afghánistánu jednat se svou Národní bezpečnostní radou a nejspíš bude řeč i o citlivé otázce posil.

Podle jednoho z prezidentových poradců, který si vzhledem k stále probíhajícím jednáním nepřál být jmenován, potrvá ještě alespoň dva týdny, než padne konečné rozhodnutí. Ze současného vývoje prý lze soudit, že nedojde k velkému rozšíření amerických sil v Afghánistánu. Podle prezidentových poradců je namísto plošného boje proti Talibanu potřeba soustředit se na přesně mířené zásahy proti teroristickým oddílům sítě Al-Káida. Protože je Taliban hluboce zakořeněn v Afghánské společnosti, je americká administrativa prý ochotna připustit, že někteří z jeho umírněných členů se budou moci částečně podílet na správě země.   

Vydáno pod