Muslim původem z Bosny usvědčen z přípravy atentátu na newyorské metro

New York – Americký 28letý muslim Adis Medunjanin původně z Bosny plánoval koordinovaný sebevražedný útok na newyorské metro v roce 2009. Rozhodl o tom dnes newyorský soud, který shledal muslima vinným. Medunjaninovi, který měl útok provést na příkaz agentů teroristické sítě al-Káida, hrozí doživotní vězení.

Medunjanin byl usvědčen ve všech bodech obžaloby včetně přípravy sebevražedného útoku na americké půdě a plánu zabít americké vojáky bojující v Afghánistánu. Byl rovněž usvědčen, že absolvoval výcvik al-Káidy.

Medunjanin je bývalým spolužákem afghánského přistěhovalce Najibullaha Zaziho, který se už počátkem roku 2010 ke svému podílu na přípravě atentátu v metru přiznal. Obvinění z terorismu čelí také další jejich bývalý spolužák ze střední školy Zarein Ahmedzay, který se nakonec k podílu na přípravě atentátu stejně jako Zazi přiznal. Oba 27letí muži spolupracují s americkými úřady a na rozsudek teprve čekají.

Plány na teroristický útok byly včas odhaleny, ale americký ministr spravedlnosti Eric Holder tehdy případ označil za jeden z nejvážnějších teroristických případů od útoků na USA v září 2001.