Mulla Umar je opravdu po smrti, potvrdil Taliban

Taliban potvrdil smrt svého vůdce mully Muhammada Umara, kterou ve středu oznámila afghánská vláda. Neupřesnil ale, kdy zemřel ani jméno jeho nástupce. Podle Kábulu je Umar po smrti už více než dva roky. Pákistán mezitím ohlásil, že druhé kolo mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a Talibanem se odkládá.

V prohlášení povstalců se uvádí, že "vedení Talibanu a rodina mully Umara oznamují úmrtí zakladatele a vůdce na nemoc". Prohlášení, které bylo vydáno jménem Umarova bratra mully Abdula Manana a jeho syna Muhammada Jakúba, se také omlouvá za "mnoho chyb, které mulla Umar během své vlády v Afghánistánu udělal". Zároveň žádá všechny Afghánce a muslimy o prominutí všech chyb, které mulla Umar udělal jako vůdce Talibanu. Taliban vládl Afghánistánu od roku 1996, než byl svržen v roce 2001 během invaze vedené Spojenými státy.

Agentura Reuters citovala dva nejmenované velitele Talibanu, podle nichž byl Umarovým nástupcem již zvolen jeho dosavadní zástupce Muhammad Mansúr. Jeho zástupcem se prý stal Siradžuddín Hakkání.

Pákistán před zveřejněním uvedeného prohlášení oznámil, že se odkládá druhé kolo mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a představiteli Talibanu. Jednat se mělo v pátek v Pákistánu v rámci úsilí ukončit 14 let trvající válku. Kábul počítal s tím, že začne s protivníky jednat o vyhlášení příměří, ale mluvčí Talibanu se od rozhovorů distancoval.

Předpokládá se, že zpráva o Umarově smrti pravděpodobně zintenzivní boje o moc uvnitř hnutí a zhatí šance na mírový proces, který se i tak zadrhává. Taliban usilující o svržení prozápadní vlády v Kábulu mezitím dobyl další část neklidné jihoafghánské provincie Hílmand, v níž se západní vojáci roky snažili zajistit bezpečí.

Taliban ovládl části území v celé zemi po stažení většiny sil Severoatlantické aliance na konci loňského roku. NATO po svém odsunu přenechalo úkol potlačit násilí afghánské armádě a policii. V bojích každoročně přišly o život tisíce lidí.

První kolo mírových rozhovorů se konalo 7. července v pákistánské metropoli Islámábádu za přítomnosti amerických a čínských vyjednávačů. Afghánský prezident Ašraf Ghaní stanovil mírový dialog s Talibanem za svou prioritu.

Kdo je Muhammad Mansúr?

  • Narodil se v roce 1960 v paštunské rodině v jihoafghánském Kandaháru, který je kolébkou Talibanu. Z téže provincie pocházel i mulla Umar.
  • Média Mansúra popisují jako nepřehlédnutelnou postavu; měří 182 centimetrů, je rozložitý a jako většina bojovníků Talibanu má černý plnovous. Ve vládě Talibanu, která řídila Afghánistán v letech 1996-2001, zastával poměrně málo vlivný post ministra dopravy a civilního letectví.
  • Proslavila ho v roce 1999 role vyjednávače po únosu letadla Indian Airlines na trase z Káthmándú do Dillí. Letadlo bylo únosci donuceno přistát v Kandaháru a Mansúrovi se povedlo vyjednat propuštění několika pákistánských radikálů zadržovaných v Indii výměnou za osvobození rukojmích z letadla.
  • Po svržení Talibanu v roce 2001, k němuž přispěla invaze zahraničních jednotek vedených Spojenými státy, Mansúr uprchl do pákistánského Karáčí, kde strávil několik let, než se Taliban přeskupil. Poté obnovil své aktivity v Afghánistánu; byl údajně zapojen do obchodování s drogami, plánování útoků na afghánské úřady a koordinace sebevražedných atentátníků.
  • V roce 2003 mulla Umar jmenoval Mansúra do desetičlenné rady, která představuje vedení Talibanu. V roce 2010 byl Mansúr podle listu The New York Times jmenován zástupcem mully Umara a údajně začal posilovat svou pozici tím, že dosazoval do klíčových funkcí své spojence. Podle deníku je Mansúr pragmatik, který má podporu mnoha bojovníků Talibanu. Byl autorem mnoha prohlášení, která Taliban vydal, včetně nedávného vzkazu adresovaného vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu, aby nezakládal v Afghánistánu paralelní hnutí.
  • Mansúr je údajně zastáncem oficiálních mírových jednání s afghánskou vládou, která byla zahájena počátkem července. Podle BBC nebylo jmenování Mansúra novým politickým vůdcem Talibanu zdaleka jednomyslné a předcházelo mu několik dní vzrušené debaty. Zdroje z rady, která tvoří vedení Talibanu, uvedly, že mnoho vlivných činitelů Talibanu bylo rozhodnutím zklamáno. Jsou mezi nimi prý šéf bojových operací hnutí mulla Abdul Kajjúm Zakír či šéf politického úřadu Talibanu v Kataru Tájib Agha. Těm by se prý v čele hnutí víc líbil syn mully Muhammada Umara Jakúb.
Vydáno pod