KLDR posílí jaderný arzenál, bojí se Obamovy „nepřátelské politiky“

Pchjongjang - Severní Korea dnes obvinila vládu amerického prezidenta Baracka Obamy z nepřátelství a pohrozila, že posílí svůj jaderný arzenál. Severokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že KLDR bude pokračovat v plánech na "další posílení jaderných odrazovacích prostředků". Ministerstvo poukazuje na "nepřátelskou politiku" Obamovy vlády, kterou podle severokorejské diplomacie dokazuje například snaha USA o nové sankce proti KLDR poté, co 5. dubna provedla test rakety dlouhého doletu.

Prohlášení bylo vydáno v den, kdy do oblasti přiletěl Stephen Bosworth, Obamův vyslanec pro KLDR, aby jednal se svými asijskými kolegy o způsobech, jak dostat Pchjongjang zpět k jednacímu stolu v rámci šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu. Pchjongjang od těchto rozhovorů odstoupil minulý měsíc a hrozí, že provede další jaderné zkoušky a testy raket dlouhého doletu.

Obama od nástupu do úřadu prezidenta USA vyjádřil ochotu k přímým rozhovorům s KLDR. Chce ale tento izolovaný stát přimět k návratu k rozhovorům, kterých se kromě USA a Severní a Jižní Koreje účastní také Japonsko, Čína a Rusko.