Klaus: Londýn vyhazuje oknem peníze za zelenou energii

Londýn - Británie plýtvá miliardami liber na větrné elektrárny a solární panely, protože politici si nedovolí zpochybnit přehnaná tvrzení vědců o globálním oteplování. V rozhovoru pro dnešní britský deník The Times to uvedl český prezident Václav Klaus. Klaus v rozhovoru odmítl, že by existovala vědecká shoda o změně klimatu, a řekl, že každý den dostává „důležité vědecké studie o nesmyslu globálního oteplování“. Vědci, kteří zpochybňují podíl lidí na globálním oteplování, jsou podle něj terčem zastrašování. Klaus měl v úterý přednášku v londýnském institutu Global Warming Policy Foundation, který sdružuje skeptiky vůči globálnímu oteplování.

Britský konzervativní premiér David Cameron dělá podle Klause chybu, když prohlašuje, že povede „nejzelenější vládu v historii“. Investice do obnovitelné energie, jako je plán Británie vydat sto miliard liber (2,8 bilionu korun) na pobřežní větrné elektrárny, jsou podle něj horentně nákladné a zvýší ceny energie. „Je to plýtvání vašimi penězi a mými penězi,“ řekl Klaus, kterého The Times označily za nejvýše postaveného skeptika vůči globálnímu oteplování na světě.

Deník napsal, že Klaus protiřečí oficiálnímu stanovisku své vlastní země, když zpochybňuje dohodu z loňského summitu OSN v Kodani o zmírnění růstu průměrné teploty Země. Česká republika na dohodu přistoupila, ale Václav Klaus řekl, že stanovovat limity nemá smysl, protože přirozené výkyvy teplot zdaleka převýší jakýkoli vliv člověka.

The Times také citovaly představitele ústavu pro výzkum změny klimatu na prestižní Londýnské ekonomické škole Boba Warda, podle kterého „má prezident Klaus velmi vyhraněné ideologické názory na svobodný trh a neuvědomuje si, že změna klimatu je výsledkem největšího selhání trhu, jaké jsme kdy viděli“.