Kim Čong-il již zřejmě dorazil do Číny

Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-il již zřejmě překročil čínskou hranici a zahájil tak mimořádně sledovanou návštěvu Číny. Obrněný vlak nejvyššího představitele KLDR čítající 17 vagonů dnes v časných ranních hodinách překročil čínskou hranici. Agentura AP později zveřejnila fotografie z čínského přístavního města Ta-lien, na nichž je údajně Kim zachycen s tmavými brýlemi na očích, jak opouští místní hotel. Jde podle všeho o první Kimovu cestu do zahraničí od roku 2008, kdy utrpěl mozkovou mrtvici.

„Potvrdili jsme příjezd speciálního vlaku do Tan-tung (čínského příhraničního města) a věříme, že je vysoce pravděpodobné, že je v něm předseda Kim,“ uvedl jihokorejský vládní úředník. Nádraží údajně hlídalo 200 čínských policistů.

„Kim Čong-il přijel okolo 05:00 (23:00 SELČ),“ řekl o něco později představitel oficiální čínské turistické kanceláře v Tan-tungu. „Dostali jsme nařízení od Úřadu veřejné bezpečnosti (policie) a armády, které požadovalo ranní zastavení turistického provozu,“ uvedl nejmenovaný úředník.

Reportáž Jakuba Nettla (zdroj: ČT24)

Jihokorejská agentura Jonhap pak uvedla, že Kim Čong-il dorazil do čínského přístavního města Ta-lien. Zaměstnanec jednoho hotelu v Ta-lienu agentuře Reuters řekl, že hotel odmítá rezervace pokojů na dnešek kvůli mimořádné události. Podle zpráv z jihokorejského tisku přijel k hotelu konvoj 15 limuzín. Televize YTN přinesla rozmazané záběry na muže ve slunečních brýlích, kterého identifikovala jako Kima, s jeho doprovodem před hotelem. Pořízeny prý byly ve chvíli, kdy Kim hotel opouštěl a nastupoval do auta.

Cesta severokorejského vůdce do Číny je předmětem mimořádné pozornosti, protože by mohla znamenat návrat Severní Koreje k mezinárodním jednáním o jaderném odzbrojení KLDR, které Čína hostí. Severokorejský předák jezdí na zahraniční cesty jen výjimečně a vždy obrněným vlakem. V Číně byl naposledy v roce 2006.

Od roku 2008, kdy měl Kim prodělat mrtvici, je to jeho první zahraniční cesta. Spekuluje se o tom, že navštíví expo v Šanghaji, kde má KLDR poprvé v historii vlastní pavilon. „Pavilon odráží touhu našeho lidu - vybudovat město, které je pro lidi rájem, kde si lidé mohou užívat šťastného života a lepších pracovních podmínek,“ uvádí generální komisař severokorejského pavilonu Syn Sun Un Ri.

Tiskové agentury připomínají zvýšené mezinárodní napětí, které návštěvu provází. V březnu se potopila jihokorejská válečná loď, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. Příčiny neštěstí zatím nebyly oficiálně stanoveny, podle mnohých názorů za ním ale stál útok ze strany sousední komunistické KLDR.

Právě Jižní Koreji se Kimova cesta k nejbližšímu spojenci vůbec nelíbí. Soul už se dokonce nechal slyšet, že pokud se prokáže vina Pchjongjangu na březnovém potopení jihokorejské vojenské lodi, tak se k jednacímu stolu nevrátí.

Vydáno pod