Kaddáfího věrní odmítli přijmout dohodu o předání Baní Valídu

Tripolis - Tvrdé jádro stoupenců libyjského vůdce Kaddáfího dnes odmítlo přijmout dohodu o vstupu povstalců do města Baní Valíd bez boje. Nevpustili dovnitř ani vyjednávače, kteří podmínky kapitulace s obléhajícímí povstalci dojednali. Spojené státy dnes vyzvaly Niger, aby zadržel činitele režimu bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, kteří zřejmě přijeli na jeho území. Do pouštního města Agadezu na severu Nigeru totiž přijela kolona vojenských vozidel, která by mohla být součástí tajného plánu na útěk svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do některého spřáteleného afrického státu. Podle agentury Reuters by se ke konvoji později mohl připojit sám Kaddáfí i se svým synem Sajfem Islámem a zamířit do Burkiny Faso, která před nedávnem diktátorovi nabídla azyl.

Příjezd kolony do Agadezu oznámil majitel místních novin Abdoulaye Harouna. Kolonu podle něj doprovází oddíl nigerských Tuaregů, který vede bývalý ministr nigerské vlády Rissa ag Boula. Tuaregové udržovali s Kaddáfího režimem přátelské styky, podle diplomatů Kaddáfí finančně podporoval jejich boj za osamostatnění. Po jeho porážce uprchl Rissa ag Boula právě do Libye.   

Kolona střežená dobře vyzbrojenými libyjskými vojáky přijela do Agadezu ze směru od města Arlit ležícího při nigersko-alžírské pouštní hranici. Podle agentury Reuters přijel do Nigeru konvoj dokonce až 250 vozidel. Tak velká kolona vojenských vozidel by se sotva mohla po silnici bezpečně pohybovat bez dohody s leteckými silami NATO, cituje francouzské zdroje Reuters. Bojové letouny NATO v minulých dnech křižovaly nebe nad jiholibyjskou pouští ve snaze nalézt jakékoli známky vojenských přesunů. Za těchto okolností považují experti za nemožné, aby větší seskupení vozidel cestovalo po poušti nepozorovaně. 

Dohodu mezi Kaddáfím a povstalci mohla podle agentury dohodnout právě Francie. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí ale v Paříži odmítla informace o záhadné koloně vozidel potvrdit a nevyslovila se ani k možnému francouzském zprostředkování.    

Konvoj pravděpodobně nezamířil do Nigeru přímo z Libye, ale oklikou přes alžírské území. Do Alžírska se minulý týden uchýlila Kaddáfího manželka, jeho dcera a dva synové. Francouzské armádní zdroje nevylučují, že Kaddáfí se svým synem Sajfem Islámem se ke koloně připojí cestou do Burkiny Faso, která jim nabídla azyl. Tento stát, dříve velký příjemce štědrých libyjských dotací, nabídl Kaddáfímu azyl před dvěma týdny, i když zároveň uznal legitimitu povstalecké přechodné vlády. 

Kaddáfího mluvčí: Plukovník se těší skvělému zdraví

Krátce před oznámením o přijezdu libyjské kolony do Agadezu poskytl rozhovor syrské televizi Ar-Raj Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím. Ten prohlásil, že se plukovník těší „skvělému zdraví“ a organizuje obranu v Libyi. „Je na místě, kam se skupiny vzbouřenců nedostanou, je v Libyi,“ řekl mluvčí. Kaddáfího syn Sajf Islám podle něj vlast rovněž neopustil a „cestuje z místa na místo“. 

Podle Músy Ibráhíma je Kaddáfí odhodlán „bojovat až do konce, kterým bude vítězství, nebo smrt“. S pomocí věrných kmenů se bude dál bránit a nakonec osvobodí města dobytá povstalci. Mluvčí obvinil „agenty NATO“, že se na libyjském obyvatelstvu dopouštějí „vražd, loupeží a znásilňování“. Bojujeme za Libyi a za všechny Araby, řekl v televizi Músá Ibráhím.

Baní Valíd se jen tak nevzdá

Libyjští povstalci se podle katarské televize Al-Džazíra dohodli s obránci jiholibyjského Baní Valídu na vstupu do města bez boje. Přechodná národní rada (NTC) uzavřela předběžnou dohodu s obránci města. Jenže jim to nebude zřejmě nic platné, protože Kaddáfího věrní odmítli vyjednavače, kteří dohodu dojednali, vpustit zpět do města a odmítli dohodu dodržet.

Baní Valíd je považován za jednu z posledních bašt Kaddáfího stoupenců. Město je prakticky v obklíčení povstaleckých jednotek. Centrum Baní Valídu ovládá kolem sedmdesáti příslušníků tvrdého jádra Kaddáfího stoupenců.

Čína uzná libyjskou povstaleckou radu

Čína uzná libyjskou Přechodnou národní radu (NTC) jako jediného zástupce země, až „podmínky dozrají“. Bez dalších podrobností to řekla mluvčí čínské diplomacie. Prohlášení se objevilo den poté, co Peking připustil, že představitelé libyjského režimu se v červenci přibližně měsíc předtím, než rebelové dobyli libyjské hlavní město Tripolis, sešli v Číně se zástupci několika čínských zbrojovek kvůli nákupu zbraní. Smlouvy ale podle Pekingu podepsány nebyly a k dodávce zbraní nedošlo. 

NTC má údajně důkazy o dodávkách čínských zbraní pro Kaddáfího vojska. Přicházely prý i z východní Evropy a od západních firem.