Jeho čin ohromil celou Francii, řekl Macron při rozloučení se zavražděným četníkem

V Paříži se konala tryzna za četníka Arnauda Beltrama, kterého minulý týden zabil terorista poté, co ho vzal jako rukojmí výměnou za jednu ženu. Smuteční projev při obřadu v Invalidovně přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron, který mimo jiné ocenil četníkovu odvahu a velkorysost jeho činu. Macron rovněž Beltramovi posmrtně udělil titul komandér Řádu Čestné legie.

Obřadu se zúčastnily stovky hostů, včetně celé vlády, představitelů církví, bývalých premiérů, tří exprezidentů, četníkovy rodiny a příbuzných dalších třech obětí teroristického útoku na supermarket na jihu země.

Beltrame podle šéfa Elysejského paláce „bezpochyby věděl, že si dal schůzku se smrtí“, a přesto nezaváhal. „Rozhodl se, a nebylo to jen obětování se, ale toto rozhodnutí pramenilo z jeho věrnosti sobě sama a věrnosti hodnotám, které vyznával,“ řekl Macron, který byl podle francouzských médií viditelně dojatý.

Dodal, že velikost četníkova činu Francii ohromila a že jeho skutek „ztělesňuje francouzského ducha odporu“.

Události: Francie vzdala polední hold zavražděnému četníkovi (zdroj: ČT24)

Smuteční průvod s četníkovými ostatky se vydal z Panteonu do Invalidovny už dopoledne. Vzdát poctu hrdinovi přišlo podle médií i mnoho občanů, kteří na auto vezoucí rakev házeli květiny. Po celé trase průvodu stáli také četníci, policisté a vojáci. V deset hodin dopoledne drželi policisté a četníci po celé zemi za svého kolegu minutu ticha.

Lidé mohli tryznu sledovat na obřích obrazovkách před Invalidovnou a mnoho francouzských médií zprostředkovalo z události přímý přenos. 

Beltrame sloužil i v Iráku

„Bojoval až do konce a nikdy se nevzdal,“ řekl o Beltramovi prezident Macron jen několik minut poté, co ministr vnitra v sobotu oznámil, že četník těžkým zraněním podlehl.

Arnaud Beltrame byl uznávaným členem francouzského četnictva. V roce 1999 dokončil vojenskou akademii v Saint Cyr a o čtyři roky později byl mezi prvními vybranými kandidáty do nově vznikající bezpečnostní jednotky GSIGN.

Od roku 2005 sloužil v Iráku a za svou mírovou práci dostal vyznamenání. Po návratu do Francie vstoupil do Republikánské gardy a kromě jiného se podílel na ostraze prezidentského paláce.

Teprve loni přesídlil Beltrame do jihofrancouzského regionu Aude, kde nastoupil jako náměstek velitele četnictva. V prosinci se tu účastnil zásahu při simulovaném teroristickém útoku na supermarket. „Chceme se přiblížit skutečným podmínkám, takže nemáme předem stanovený scénář,“ řekl tenkrát o cvičení novinářům.

Se svou ženou Marielle stihl Beltrame jen civilní sňatek, ten církevní plánovali na červen. Kněz, který je měl oddávat, mohl místo požehnání manželství Beltrameovi poskytnout jen svátost nemocných.

obrázek
Zdroj: ČT24

Věděl, že nemá šanci

Čtyřhodinové drama začalo minulý týden v pátek dopoledne, když se útočník Radouane Lakdim poblíž města Carcassonne zmocnil automobilu, jednu osobu v něm zabil a druhou zranil. Poté začal střílet na policisty, kteří se vraceli z ranního běhu.

Následně se Lakdim vydal do supermarketu v nedalekém Trèbes, kde zabil další dva lidi, zákazníka a zaměstnance, a několik osob držel jako rukojmí. Policistům se z obchodu podařilo část lidí dostat, jednu ženu ale útočník použil jako lidský štít.

Právě tehdy se Arnaud Beltrame nabídl, že se s ženou vymění. Když se tak stalo, nechal na stole zapnutý mobilní telefon, aby policisté venku mohli sledovat situaci uvnitř. Jakmile muži zákona uslyšeli výstřely, speciální jednotka vtrhla do obchodu. Útočníka usmrtila, zraněn byl ale i Beltrame. Vážným zraněním, která mu způsobily čtyři kulky, podlehl o den později.

Od roku 2012 je sedmým členem francouzských bezpečnostních sil, který byl zabit při podobném útoku. „Byl si dobře vědom toho, že nemá téměř žádnou šanci, bylo mu jasné, co dělá. Kdybychom ho neoznačili za hrdinu, už nevím, co by člověk musel udělat, aby se hrdinou stal. Myslím, že jde o slovo, které je v souvislosti s ním vhodné použít za těchto tragických okolností,“ prohlásil Beltramův bratr Cedric.