Český prezident Miloš Zeman se chce ve svém středečním projevu na půdě OSN věnovat především rostoucí hrozbě mezinárodního terorismu. „Před několika lety islámský terorismus zachvátil přibližně šest zemí, dnes je to třicet pět. Co chcete víc jako argument, že tato rakovina metastázuje a že se k ní chováme dílem lhostejně a dílem zbaběle,“ řekl prezident zpravodaji ČT Martinu Řezníčkovi.
Islámský terorismus už zachvátil 35 zemí, řekl Zeman ČT před projevem v OSN
Téma boje proti terorismu dominovalo proslovu českého prezidenta na půdě OSN i loni. Zeman ještě před zahájením zasedání stihl krátkou schůzku s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem a s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Právě on by měl papežovi pozvání tlumočit.
„Pan prezident opět pozval papeže Františka do ČR,“ uvedl na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se později setkal třeba s dlouholetou disidentkou a nynější státní poradkyní v Barmě SuŤij.
Zasedání OSN provázejí přísná bezpečnostní opatření. V ulicích New Yorku, kde o víkendu explodovala nastražená nálož, jsou stovky policistů a bezprostřední okolí budovy světové organizace je uzavřeno pro automobilovou dopravu.
Ve středu chce Miloš Zeman před Valným shromážděním, stejně jako loni, mluvit o boji proti terorismu s důrazem na globální koordinaci tohoto úsilí. Upozornit hodlá na již několikaletou přípravu konvence OSN o terorismu a chce také apelovat na přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN o boji proti terorismu, ke kterému by měly být využity ozbrojené síly OSN jako protiteroristické jednotky.
Ve Spojených státech má Zeman také v plánu setkání s krajany a s učiteli česko-slovenské školy. Zasedání se za českou stranu účastní i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Během úterý a středy se setká se zástupci několika zemí.
Zaorálek na Valném shromáždění mimo jiné reagoval na krach dalšího pokusu o syrském příměří, kdy se na mnoha místech znovu naplno bojuje. Po nočnímu náletu na humanitární konvoj, který má podle všeho na svědomí vládní letectvo, se rozhořel i prudký spor mezi Moskvou a Washingtonem.
„Jestliže jsme si řekli, že cílem je skončit s násilím a vytvářet v Sýrii podmínky, které umožní lidem žít a neutíkat ze Sýrie, z naší strany musí mít podporu všechny pokusy, které se snaží vytvořit prostor pro politické řešení a mírový proces v Sýrii,“ zmínil Zaorálek novinářům.
- Válka v Sýrii trvá už pět let. Vyžádala si přes 300 tisíc mrtvých. Více než polovina z 20 milionů Syřanů musela opustit svoje domovy. Téměř polovinu země ovládá takzvaný Islámský stát. Část území má pod kontrolou prezident Bašár Asad, další ovládají různé milice a opoziční skupiny. Sever Sýrie, takzvaný syrský Kurdistán, drží pod kontrolou Kurdové. O Kurdech se říká, že jsou největším národem na světě, který nemá vlastní stát.