Hackeři ukradli tajná data o bojovém letounu F-35

Washington - Hackeři pronikli do počítačových systémů amerického ministerstva obrany a ukradli z nich data o bojovém letounu F-35 Lightning II. Informuje o tom list Wall Street Journal s tím, že podezření padlo na špiony z Číny - pravou identitu pirátů je ale obtížné určit. Vývoj těchto letounů je podle deníku nejnákladnějším zbrojním programem americké armády.

Počítačovým špionům se podařilo získat několik terabytů dat týkajících se designu a elektronických systémů nového typu stíhaček. Obrana proti těmto letounům by tak mohla být snazší, uvedli nejmenovaní zástupci současné i bývalé vlády. Nejtajnější informace se ale podařilo ochránit, protože jsou uloženy v počítačích, které nejsou napojené na internet.

Podobných útoků přitom v poslední době přibývá. Před několika měsíci byl například narušen armádní systém ochrany vzdušného prostoru. A hackeři neútočí jen na počítače Pentagonu, ale i dalších úřadů i soukromých podniků, laicky řečeno na všechno, co Spojené státy udržuje v chodu.

Zprávy o ukradení dat o letounech F-35 Lightning II přicházejí krátce poté, co Wall Street Journal informoval o tom, že počítačoví piráti ohrožují elektrickou rozvodnou síť ve Spojených státech. To podle listu nasvědčuje tomu, že mezi USA a jejich soupeři, jako je Čína, začíná válka ve virtuálním prostoru.

Spojené státy nemají žádný úřad, který by se zabýval výhradně bezpečností vládních nebo armádních počítačových systémů. Administrativa prezidenta Baracka Obamy zřejmě vytvoření takového úřadu navrhne.