Francouzský premiér: Azylovou politiku musíme řešit. Ale ne kvótami

Paříž - Francie je proti plánu Evropské komise na přerozdělování uprchlíků jednotlivým členským zemím. Potvrdil to francouzský premiér Manuel Valls. Evropa podle něj azylovou politiku potřebuje, Francie se však domnívá, že by uprchlíci měli být rozdělováni mezi jednotlivé členské země spravedlivěji, ale ne kvótami. Komise chce do konce roku připravit návrh na stálé rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými členskými zeměmi.

Valls svůj projev pronesl při návštěvě města Menton na francouzsko-italské hranici. Právě na hranici s Itálií totiž policie v posledních dnech zatkla stovky nelegálních uprchlíků. Většina jich byla podle zpráv z tisku poslána okamžitě zpět do Itálie. Uprchlíci byli většinou ze Súdánu, Somálska, Etiopie a Eritreje a do Itálie se dostali lodí z Libye nebo Tuniska.

Podle kvót plánovaných Evropskou komisí by měla Francie přijmout 14,17 procenta uprchlíků. To je druhý nejvyšší podíl po Německu, které by mělo přijmout 18,42 procenta uprchlíků. Valls však upozornil, že Francie, Itálie, Německo, Británie a Švédsko v současnosti přijímají 75 procent všech žadatelů o azyl v Evropě.

Francie toho podle Vallse již udělala hodně. Od roku 2012 přijala 5000 uprchlíků ze Sýrie a 4500 z Iráku. „Potřebujeme vytvořit evropský systém hraničních kontrol,“ řekl s tím, že Francie již pracuje na konkrétním návrhu k tomuto tématu, který se chystá předložit Bruselu. Požaduje také tvrdý zákrok proti zločineckým sítím, které vydělávají na přepravě uprchlíků. Vals dodal, že azyl je právo určené mezinárodními kritérii.

  • Manuel Valls, francouzský premiér: „To je důvod, proč počet oprávněných osob nemůže být předmětem kvót: jeden buď je žadatelem o azyl, nebo ne.“

Do Česka by mohlo být přiděleno až 600 migrantů

Evropská komise tento týden zveřejnila svou představu řešení migrační krize. Podle ní je především třeba poskytnout útočiště zhruba 20 tisícům lidí, u nichž je jasné, že mají nárok na mezinárodní ochranu, a kteří se zatím nacházejí mimo Evropu. Komise je chce v rámci Unie rozdělit podle předem stanovených kvót. V případě Česka to má být 2,63 procenta, tedy 525 osob.

Komise zároveň počítá s tím, že pokud některé hraniční členské země nebudou zvládat příval dalších migrantů, zapojí se přechodně do vyřizování azylových žádostí i další země EU. Tito žadatelé o azyl by do jednotlivých zemí byli rozdělováni opět podle kvót. U Česka navrhuje předběžně 2,98 procenta, v případě Francie to má být výše uvedených 14,17 procenta.

Kvóty, které komise navrhuje s ohledem na lidnatost jednotlivých unijních zemí, jejich ekonomiku, nezaměstnanost a další ukazatele, čeští představitelé odmítají a zdůrazňují princip dobrovolnosti. Podobný postoj jako Česko má například Slovensko či Polsko. Díky již dříve vyjednaným výjimkám se kvóty netýkají Británie, Irska a Dánska. Plán komise vyžaduje souhlas kvalifikované většiny zemí EU.