FBI zasadila tvrdou ránu mafiánským klanům

New York - Přes sto podezřelých zatkli američtí policisté při zátahu proti mafiánským rodinám na severovýchodě Spojených států. Většina údajných mafiánů byla zatčena dnes ráno. Policisté je zadrželi v New Yorku, v New Jersey i v částech Nové Anglie. Zadržení byli obviněni z vražd, vydírání a z obchodu s drogami. Důkazy vyšetřovatelé získali odposlechy, s pomocí informátorů nasazených mezi zločince i díky bývalým členům Cosy Nostry, kteří nahráli tisíce hodin rozhovorů mafiánských bossů.

Policejní zátah byl výsledkem dlouhodobého vyšetřování. Jeho základním kamenem bylo svědectví někdejšího člena mafie Salvatora Vitaleho, který se rozhodl vypovídat proti svým spolupracovníkům. Výměnou za to byl v říjnu propuštěn z vězení. „Pan Vitale nám dával jedno vodítko za druhým. Výsledky vyšetřování mluví za sebe,“ řekl státní zástupce Greg Andres. „Díky jeho spolupráci je dnes mafie slabší,“ dodal.

„Byla to jedna z nejrozsáhlejších operací proti mafii v historii FBI. Celkem bylo obviněno 127 lidí. Jejich zločiny sahají od vražd přes obchod s drogami, vydírání, nelegální sázení, až po lichvu a žhářství,“ uvedl americký ministr obrany Eric Holder.

Zátah na mafii v USA (zdroj: ČT24)

Kromě řadových členů zločineckých kartelů se policistům v uplynulých měsících podařilo usvědčit i některé čelné představitele mafie. Například 93letý John „Sonny“ Francese, šéf gangu, který vybíral výpalné od striptérských podniků a restaurací na Manhattanu, byl minulý týden odsouzen k osmi letům vězení. Francese byl podle policie odpovědný za smrt 60 lidí a údajně připravil i útok na svého syna, který opustil mafii a začal spolupracovat s policisty.