Exiloví Tibeťané zaútočili na kancelář čínské ambasády v Nepálu

Dillí/Káthmandú - Kolem dvou set demonstrantů dnes zaútočilo na vízovou kancelář čínské ambasády v Káthmandú. Exiloví Tibeťané a mniši, kteří se akce účastnili, protestovali proti násilnému potlačení nedávných nepokojů v Tibetu. V Indii dnes byla na protest proti konání olympijských her v Číně zapálena pochodeň. Ta má být konkurencí pro skutečný olympijský oheň, který dnes organizátoři her převezmou v Aténách.

V Káthmandú dnes 200 demonstrantů zaútočilo na úřad čínské ambasády, policie ale demonstraci rozehnala a asi 130 účastníků akce zatkla. Agentura AP uvedla, že demonstranty policie bila bambusovými holemi.  

Olympijská pochodeň na protest proti čínskému režimu v Tibetu
 
Exilový Tibeťané se dnes sešli i na další protestní akci. V indickém městě Dharamsála dnes odstartovala „nezávislá olympijská pochodeň“. Ta má konkurovat skutečnému olympijskému ohni, který si v Aténách právě dnes za přísných bezpečnostních podmínek převezmou organizátoři OH v Pekingu.

„Nezávislá pochodeň byla zapálena na protest proti čínskému režimu vládnoucímu v Tibetu,“ řekl předseda nezávislé organizace Kongres tibetské mládeže sídlící v Indii. Oheň poputuje z Indie do San Franciska, kam 9. dubna dorazí i oficiální olympijská pochodeň.    

Vydáno pod