Děti ráje mají hlad. Venezuela se potýká s těžkou podvýživou svých nejmenších 4. 2. 2020 | Zdroj: Reuters, WHO, Wikipedia
Ekonomická a politická krize ve Venezuele přinesla do mnoha míst druhdy bohatého latinskoamerického státu chudobu a humanitární tíseň. Kulturní bohatství i přírodní krásy země zcela zastínil současný problém rodičů malých dětí. Kolabující hospodářství jim totiž neumožňuje postarat se o jejich nejzákladnější potřeby – a důsledkem je neustále se rozšiřující podvýživa.
Venezuelské děti trpící podvýživou
Všechny tři děti na fotografii trpí podvýživou. Břicho mají nafouknuté kvůli nedostatku bílkovin, běžné jsou i otoky končetin nebo obličeje. Matka uvádí, že jim může dát najíst večer, ale na druhý den už jídlo nemá. Rozmýšlí se tedy, zda dětěm nenechá jídlo na další den.
Sedmiměsíční Sonia ztratila během měsíce kilogram. Vážila šest a nyní má pět kilogramů. Matka se jí snaží zabezpečit stravu, ale je to velmi komplikované, protože sama nemůže kojit. Na zdravotní péči nemá prostředky vůbec.
Jedna z mála organizací, které jsou schopny dětem pomoci, je katolická humanitární agentura Carita, která zabezpečuje poradenství rodinám v tísni.
Carita zorganizovala v kostele ve městě Barquisimeto mimo přednášky i lékařskou podporu. Během akce desítky místních obyvatel požádaly o kontrolu svého dítěte. Jedním z nich je i podvyživený dvouměsíční Rivero.
Mnoho rodičů se snaží našetřit prostředky, aby mohli navštívit odborníka na výživu v dětské nemocnici. Kvůli obrovskému počtu zájemců se ale nedostává termínů. „Dívám se všude, kde bych mohla své dítě zkontrolovat, protože už nemohu déle zůstat doma a čekat, až bude pozdě,“ říká jedna z rodiček.
Venezuelané si kvůli své katastrofální situaci nejsou schopni vydělat na základní prostředky. Míra inflace je tak vysoká, že peníze ztrácí okamžitě hodnotu. V Česku je několik organizací, které postiženým pomáhají. Patří mezi ně například Člověk v tísni nebo Adra. Doručení pomoci je velmi komplikované. Humanitární zásilky zadržuje armáda a k lidem, kteří pomoc potřebují, často nedorazí vůbec.
OSN se snaží do postižených oblastí doručit balíčky RUTFs (Ready-to-use therapeutic food). Je to dietní prostředek sestavený dle nutričních hodnot doporučených Světovou zdravotnickou organizací, sloužící jako první nutriční pomoc.
Častou přeměnou prochází samotná města a vesnice, z jednotlivých částí se postupně stávají chudinské slamy. Na fotografii je město Barquisimeto, které takovou metamorfózou právě prochází.
Miliardář Richard Branson uspořádal v únoru 2019 charitativní koncert. Dary ve výši 2,5 milionu amerických dolarů byly zaslány na okamžité řešení těch nejpalčivějších problémů. Dlouhodobě ale krize postupuje a její největší obětí jsou děti.
Matka Yinmari Colmenaresové (9) mluví o smutné zkušenosti; Yinmari často pláče, protože ji pálí v žaludku. „Je to těžké, když nemám nic. Snažím se komunikovat se svou sestrou, aby mi pomohla,“ vysvětluje matka v slzách své obtíže s obstaráním jídla.
Přestože samotní obyvatelé nemají co jíst, nejsou lhostejní k situaci, která se týká dětí. Snaží se pak společně sehnat prostředky a připravovat v oblasti jídlo pro nejmenší.
Matky mluví s lékaři pracujícímí pro organizaci Caritas o svých potížích.
Děti s podvýživou bývají často unavené a apatické. Špatně se psychicky i fyzicky rozvíjí. Pokud přežijí, stopy si ponesou dál. Samotný stát Venezuela má pro děti program nazvaný CLAP. Bohužel v obrovské krizi se potraviny a hygienické prostředky k matkám a dětem vůbec nedostanou.