Budapešť – Seznam židovských poslanců a členů vlády chce vytvořit poslanec radikálně nacionalistické formace Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Sepsání seznamu navrhl Márton Gyöngyösi během pondělní debaty o nedávném konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Jeho návrh vzápětí odsoudila vláda, protestovala proti němu i mezinárodní nadace Raoula Wallenberga, šířící po světě osvětu o holocaustu.
Chtělo by to seznam židovských politiků, navrhuje Jobbik
Člen krajně pravicové strany kritizoval vládu, že se jasně nepostavila na stranu Palestinců. „Když se takový konflikt rozvine, je nejvyšší čas vyhodnotit, kolik poslanců a členů vlády má židovský původ a reprezentuje jisté riziko pro maďarskou národní bezpečnost,“ uvedl Gyöngyösi.
Ministr zahraničí Zsolt Németh, jemuž poslanec výzvu k vytvoření seznamu adresoval, návrh odmítl. Nikoli však kvůli jeho antisemitské povaze, ale kvůli tomu, že počet židovských politiků v Maďarsku podle něj nijak nesouvisí s konfliktem na Blízkém východě. Návrh odsoudila i maďarská vláda s tím, že je „proti všem projevům extremismu, rasismu a antisemitismu a s veškerou silou se zasadí o potlačení nenávistných hlasů, které jsou neslučitelné s evropskými normami“. Stotisícová židovská komunita v Maďarsku už letos dala najevo obavy z dalšího vývoje v zemi a rostoucího vlivu Jobbiku.
Politici Jobbiku, který je se 47 poslanci ve 386členném parlamentu třetí nejsilnější stranou v zemi, jsou známí svými xenofobními výroky a akcemi zvláště vůči maďarské romské menšině. Strana založila polovojenskou organizaci Maďarská garda, která pořádá protiromské akce. V létě Jobbik vyhlásil „nulovou toleranci“ vůči Romům - všichni nepřizpůsobiví Romové by prý měli opustit Maďarsko. Také antisemitské výroky znějí z úst členů Jobbiku čím dál častěji. Jeden z vůdců a europoslanců strany letos musel odejít z jejích řad poté, co vyšel najevo jeho židovský původ.